Pytania do koleżanki męża

Problemem jest zazdrość i pytania do koleżanki. Nie o zdradę fizyczną - bo do takiej (jak jeszcze chyba wierzę) nie doszło. O czas poświęcany osobie, którą uważa za dobrą koleżankę i o pytania do koleżanki. O udzielną jej pomoc o cokolwiek poprosi - pomoc komputerowa, drobne naprawy; o długie rozmowy o wszystkim; o przejmowanie jej sugestii w naszej rzeczywistości. Według męża chorobliwa i nieuzasadniona zazdrość o pytania do koleżanki, bo przecież jak komuś pomaga, to nic złego nie robi; jak mu się z kimś dobrze rozmawia, to dlaczego ja mam pretensje o pytania do koleżanki?! Przecież małżeństwo to nie kajdany - ten argument słyszę za każdym razem, kiedy proszę o wytłumaczenie dlaczego. Być może jest to moja fobia, ale niestety zawsze na punkcie jednej osoby. Przez 20 lat związku nie miałam podstaw do żadnych podejrzeń o nic, więc co mi się teraz stało? Wiem, że małżeństwo to nie kajdany, więc dlaczego popadam w histerię z powodu że pojawiają się pytania do koleżanki? Dlaczego stawiam na szali 20 lat? Nie umiem opanować emocji i nie wiem co robić i jak rozumieć pytania do koleżanki?

Witam!

Zazdrość może być sygnałem, że czuje się Pani niekomfortowo obserwując relację mąż-koleżanka. Z Pani listu wynika, że dotychczas nie odczuwała Pani takich emocji w związku z zachowaniem męża. Warto zastanowić się, co takiego dzieje się między mężem a koleżanką, że czuje się Pani zagrożona. Małżeństwo to nie kajdany, co nie oznacza, że małżonkowie nie muszą sobie wyjaśniać trudnych spraw. Opisana relacja jest taką trudną sprawą. Dobrze byłoby z mężem na ten temat porozmawiać. Rozumiem, że podejmowała Pani próby, które nie przynosiły rezultatów. Może w tej sytuacji napisałaby Pani do męża list i wyjaśniła mu swoje uczucia i obawy oraz poprosiła o wyjaśnienie tej sprawy. List przemawia bardziej niż wypowiadane słowa. Mąż może Pani nie słuchać, kiedy mówi Pani na temat tej relacji. Dla niego takie rozmowy mogą być zagrażające. Dlatego może ich unikać, lub próbować zrzucić na Panią całą odpowiedzialność za tę sytuację.

Zazdrość bywa destrukcyjna, ale może być również sygnałem, że w związku dzieje się źle. Dlatego warto poszukać odpowiedzi na pytanie, co powoduje Pani emocje i czy jest to związane z poczuciem zagrożenia. Koleżanka męża jest obcą kobietą, która może zagrozić Pani pozycji w rodzinie oraz odebrać Pani względy męża. Z opisu wynika, że mąż poświęca jej bardzo dużo uwagi. Zrozumiałe jest zatem, że nie czuje się Pani z tym dobrze. Warto, żeby spróbowała sobie Pani odpowiedzieć na pytania, co naprawdę czuje (czy jest to tylko zazdrość, czy towarzyszą jej inne emocje, a jeśli tak, to warto je nazwać) oraz co wywołuje w Pani takie silne emocje? Może Pani zapisywać te przemyślenia i wracać do nich w miarę pogłębiania swojej wiedzy na temat swoich przeżyć. Emocje to bardzo ważne informacje, które pozwalają nam zrozumieć siebie i to, co dzieje się z naszym ciałem i umysłem w konkretnych sytuacjach. Warto się w nie wsłuchać i postarać zrozumieć. Dzięki temu będzie Pani wiedziała, co należałoby zmienić i jak zadziałać, żeby sytuacja w związku się poprawiła. Proszę również pamiętać, że mąż jest tak samo odpowiedzialny za rodzinę, jak i Pani. Także do niego należy rozwiązywanie trudnych spraw, szczególnie że dotyczą one Was obojga.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Z Pani opisu wnioskuję, że zbyt mocno Pani Mąż zaangażował się czasowo i emocjonalnie w pomoc i rozmowy...
Zachęcałabym Panią do szczerej, nie oceniającej i otwartej rozmowy z Mężem, jakie ma potrzeby, co jest dla Niego ważne oraz podzielenie się, jakie Pani ma potrzeby i co dla Pani jest ważne, myślę że nie zaktualizowaliście Państwo swoich potrzeb.

Do rozważenia, że być może Pani Mąż otrzymuje od Koleżanki to, co chciałbym otrzymywać od Pani?
Polecałabym Pani również taką zwyczajną rozmowę z psychologiem, by mogła Pani zobaczyć Waszą relację małżeńską.

Gdyby miała Pani życzenie takiej rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu na Skype.

Z przesłaniem tego, co jest Pani teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com