Zbyt duża liczba leukocytów w moczu

Kobieta, lat 24, ciąża, tydzień 39, przyjmuję I*** 3x1 tabl. (40 mg) i D*** 2x1 tabl. (250 mg). Kwas moczowy 6,24 mg/dl, kreatynina 0,73 mg/dl, Na 140,4 mmol/l, K 3,98 mmol/l, Cl 106,8 mmol/l. Morfologia: HGB 12,3 g/dl, HCT 36,5%, RBC 3,97 x10^6/ul, WBC 9,8 x10^3/ul, MCHC 33,7 g/dl, PLT 141 x 10^3/ul. Mocz: barwa - żółta, odczyn - kw., c. właściwy - 1025, białko - 550,0; cukier - nb, urobilinogen - w/n, krwinki białe - 20-25 wpw, krwinki czerwone - 1-2-3 wpw, składniki mineralne - obfita flora bakteryjna. Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki oznaczeń kwasu moczowego, kreatyniny, sodu, potasu są prawidłowe. W morfologii krwi lekko obniżona jest liczba płytek - nie jest to duże odchylenie - parametr ten wymaga jedynie obserwacji.

Badanie ogólne moczu sugeruje zakażenie układu moczowego - zbyt duża liczba leukocytów, obfita flora bakteryjna w osadzie moczu. Z infekcją związany może być także białkomocz - jeśli podana przez Panią wartość wyrażona jest w mg/dl oznacza to, że utrata białka z moczem jest duża (nawet biorąc pod uwagę istniejące zakażenie).

Koniecznie powinna zgłosić się Pani z wynikiem do lekarza rodzinnego/ginekologa celem podjęcia leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.