Zbyt mały zarodek - czy jest powód do niepokoju?
Witam,
jestem w 6tc a dokładnie 5,5hbd (tak jest napisane na badaniu) i według badania USG wielkość pęcherzyka płodowego ma 7,1mm, pole płodowe 1mm i Yolk sac śr. 2,3mm? Czy wartości te nie są zbyt małe? Dodam, że jestem po in vitro więc chyba nie może być błędu w wyliczeniu tygodnia ciąży.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Podróż samolotem w czasie ciąży
Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.
Witam serdecznie!
Wielkość pęcherzyka płodowego mieści się w dolnych granicach normy. Obecność pęcherzyka żółtkowego powinna być rozpoznana do 5 tygodnia i 4 dnia ciąży. Na tym etapie jest on niewielki i stopniowo wzrasta, by osiągnąć wymiar 5 mm w 7 tygodniu ciąż i znów maleć. Wartość wyższa niż 6mm może wskazywać na nieprawidłowe zagnieżdżenie zarodka i nadchodzące poronienie. Co ważne, wielkość pęcherzyka nie stanowi wartości służącej do obliczania wieku ciąży.
Jeżeli chce Pani skontrolować prawidłowy rozwój dziecka, wystarczy wykonać oznaczenie stężenia betaHCG we krwi w odstępie dwudniowym. Dwukrotne zwiększenie stężenia hormonu w tym czasie przemawia za prawidłowym rozwojem ciąży.
Pozdrawiam.