Zbyt mały zarodek do wieku ciąży

Dzień dobry, ostatnią miesiączkę miałam 24-09-2011 okazało się, że jestem w ciąży. 15 listopada byłam na wizycie kontrolnej i się zaniepokoiłam, ponieważ lekarz stwierdził, że zarodek jest za mały. Ciążę ocenia na 5 tydzień crl wynosi 2,81, czy mam się niepokoić, czy wszystko będzie w porządku?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Mogło dojść do przesunięcia momentu owulacji na późniejszy niż 14. dzień cyklu i stąd niezgodność wielkości zarodka z datą ostatniej miesiączki. Zdarza się tak szczególnie często u pań, które mają długie, nieregularne cykle. Mogło również dojść do obumarcia zarodka na bardzo wczesnym etapie- tak się czasem zdarza, zazwyczaj przyczyną są losowo powstałe wady genetyczne, powstające mimo że oboje rodzice są w pełni zdrowi i zdolni mieć zdrowe dzieci. Należy teraz odczekać ok. tydzień i wykonać kolejne badanie USG. Ono wszystko wyjaśni- jeśli zarodek będzie większy i w obrazie USG pojawi się czynność jego serca, to znaczy że wszystko jest w porządku i doszło jedynie do późniejszej owulacji i zapłodnienia. Można również w międzyczasie oznaczyć dwa razy, w odstępie dwudniowym, stężenie beta HCG we krwi. Jest to hormon ciążowy, którego poziom we krwi na tym etapie ciąży powinien podwajać się ok. dwukrotnie co dwa dni. Mniejszy wzrost, spadek lub utrzymywanie się stężenia beta HCG na stałym poziomie wskazywać będą na wysokie prawdopodobieństwo obumarcia ciąży. Dopiero jednak ponowne badanie USG za kilka dni będzie rozstrzygające.

Pozdrawiam serdecznie!