Zbyt wysoki poziom androstendionu u kobiety

Dzień dobry, jestem kobietą, mam 20 lat i zbyt wysoki poziom androstendionu. Zmagam się z trądzikiem i nadmiernym owłosieniem. Czy jest możliwe, aby trądzik był spowodowany u mnie czymś innym niż hormonami i ich zaburzenia byłyby tylko zbiegiem okoliczności a nie główną przyczyną moich problemów czy to jest w moim przypadku wykluczone?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jest to bardzo mało prawdopodobne, choć nie można tego wykluczyć.

Jest wiele przyczyn powodujących powstawanie trądziku. Najlepiej udać się na wizytę do dobrego dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej i po dokładnym wywiadzie, zrobieniu odpowiednich badań można taką przyczynę wykryć.Na problem z trądzikiem należy zastosować kurację skojarzoną leki doustne, leki do smarowania na skórę oraz zabiegi peelingów medycznych.

Na nadmierne owłosienie również po badaniach można dobrać kurację lekową i jeśli jest ciemny kolor włosa można zastosować laserowe usuwanie owłosienia lub przy innym kolorze włosów depilację woskiem.