Zbyt wysoki poziom żelaza we krwi a zaburzenia nastroju

Witam serdecznie! Od ponad roku mam problemy z koncentracją, nic mi się nie chce, bardzo często jestem ospały. Mój stosunek do świata zmienił się z bardzo otwartego na apatyczny, dlatego też postanowiłem zrobić sobie badania krwi (w tym także TSH). Wszystkie wyniki były w normie poza jednym - za wysoki poziom żelaza we krwi. Mój wynik to 209,40, kiedy norma wynosi (według karty z laboratorium) 65-175. Czy to może powodować moje problemy z nastrojem oraz apatycznością? Jeśli tak, to w jaki sposób się z nim uporać? Co powinienem zrobić? Ewentualnie do kogo kierować się z prośbą o pomoc?

Witam serdecznie!

Poziom żelaza u Pana jest nieznacznie przekroczony. Może to wiązać się z nadmierną podażą żelaza w diecie. Czasami jednak zwiększony poziom żelaza może wynikać z choroby, więc warto to sprawdzić.

Wzrost żelaza może być skutkiem nadmiernej podaży dożylnych i domięśniowych preparatów żelaza, częstych transfuzji krwi, ostrych zatruć żelazem, hemachromatozy pierwotnej i wtórnej, niedokrwistości hemolitycznych, niedokrwistości hipoplastycznych i aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych, niedokrwistości złośliwej, wirusowego zapalenia wątroby, ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia żelaza jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby), zapalenia nerek.

Jak widać zatem przyczyn może być bardzo wiele. Ważne jest to aby odwiedził Pan lekarza internistę. Lekarz już podczas wstępnej rozmowy i badania będzie mógł wykluczyć niektóre z przyczyn. Dodatkowo może zlecić badania takie jak poziom ferrytyny, TIBC, enzymy wątrobowe, nerkowe oraz USG jamy brzusznej.

Co do przewlekłego zmęczenia, może wynikać z różnych przyczyn np. stresu, przepracowania, depresji.

Pozdrawiam serdecznie