Zdiagnozowano u mnie hiperprolaktynemię czynnościową. Czy chorobę tę można wyleczyć? Jakie skutki niesie z sobą nieleczona choroba?

Badania hormonalne podczas pobytu w szpitalu wykazały u mnie hiperprolaktynemię czynnościową. Obecność guzów wykluczono. Lekarz zalecił mi stosowanie 1/2 tabl. leku na noc, zapisał 2 opakowania tego leku, ale nie powiedział, jak długo należy prowadzić to leczenie. Czy to oznacza, że już zawsze będę musiała zażywać leki zmniejszające poziom prolaktyny? Czy nie leczenie tego schorzenia wywołuje jakieś poważne skutki?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Podwyższony poziom prolaktyny wywiera efekt przeciwstawny do hormonów płciowych. Dlatego nieleczona hiperprolaktynemia może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania, bezpłodności, trądziku, mlekotoku, zaburzeń mineralizacji kości(osteoporoza, osteopenia). Leczenie jest długotrwałe (jego okres będzie zależał od szybkości normalizacji poziomu prolaktyny). Ważna jest przy tym regularna kontrola endokrynologiczna.