Zdjęcie kręgosłupa L-S

Witam, mam 37 lat (kobieta), pracuję w biurze, także 8 godzin siedzę przy biurku. Odczuwam od 2 miesięcy bóle kręgosłupa, a zwłaszcza w dolnym odcinku. Wczoraj zrobiłam zdjecie. Oto opis: wygładzenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Wysokość kręgów i tarcz m-kregowych w normie. Zaostrzenie krawędzi trzonów kręgowych. Proszę o interpretację tego opisu. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Opis zdjęcia rentgenowskiego odcinka lędźwiowo-krzyżowego (L-S) kręgosłupa przedstawiony przez Panią, wskazuje na początkowe stadium zwyrodnienia kręgosłupa, objawiający się w postaci zaostrzenia krawędzi trzonów kręgowych. Opisywane również wygładzenie lordozy lędźwiowej - czyli fizjologicznego zgięcia kręgosłupa ku przodowi - wskazuje na zwiększone napiecie mięśni przykręgosłupowych w tym odcinku, spowodowane bólem, ale też ten ból nasilające.

W postępowaniu stosuje się w tej sytuacji leki rozluźniające mięśnie poprzecznie prążkowane oraz doustne leki przeciwbólowe, ewetnualnie w postaci maści. Bardzo ważna w takich przypadkach może okazać się fizjoterapia w postaci specjalnych ćwiczeń, oraz różne zabiegi fizykoterapeutyczne. W celu wdrożenia odpowiedniego postępowania, proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze odpowiednie leki, oraz skieruje na dalsze leczenie i ewentualne poszerzenie diagnostyki do specjalisty - na pewno ortopedy bądź lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej.

Bardzo ważny przy schorzeniach zwyrodnieniowych jest ruch - jest Pani młodą kobietą, praca siedząca przez 8 godzin dziennie nie może być przeszkodą, by uprawiać jakiś sport. Polecanym w przypadku schorzeń kręgosłupa jest basen. Więcej rad na temat ćwiczeń może Pani znaleźć w naszym serwisie abccwiczenia.pl.

Pozdrwaiam i życzę powodzenia.