Zdjęcie radiologiczne i zmiana w płucu

Jestem zaniepokojona wynikiem badań radiologicznych klatki piersiowej, wykonanych rutynowo przed planowaną operacją ginekologiczną. W opisie czytam: drobnoguzkowe zacienienie, rzutuje się na przedni odcinek IV żebra prawego oraz drobne, pasemkowate zacienienie w okolicy koniuszka serca. Po analizie kilku artykułów medycznych o chorobach płuc, nie ukrywam, że ogarnia mnie przerażenie. Proszę o pomoc i wskazanie drogi postępowania w celu uniknięcia błędów w aspekcie zdrowotnym bądź zaniedbania symptomów świadczących o poważnej chorobie. Anna

Trudno mi konkretnie wyjaśnić wynik zdjęcia radiologicznego klatki piersiowej bez szczegółowych informacji klinicznych na temat Pani zdrowia. Opis zdjęcia RTG nie wskazuje jednoznacznie czym jest znajdująca się zmiana w płucu prawym i lewym. Sugeruje zmiany guzowate, ale na jakim podłożu nie wiadomo (czy zapalnym, czy nowotworowym). A może to tylko jakiś artefakt (błąd obrazowania)? W takim wypadku zalecałbym celem pogłębienia diagnostyki wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej z kontrastem (konsultacja z pulmonologiem). O tym jednak wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.