Zdrowe odchudzanie dla 21-latki

Za kilka dni skończę 21 lat, mam 165 wzrostu i ważę 56 kilogramów. Od kiedy zaczęłam studiować przytyłam, zawsze ważyłam 49. Teraz za cel obrałam sobie zejść zdrowo do wagi 52 kilogramów. Swój cel chciałabym osiągnąć do świąt Bożego Narodzenia. Proszę o fachowe, konkretne wskazówki jak to zrobić nie niszcząc organizmu fizycznie i psychicznie ???

Ma Pani BMI prawidłowe. Proszę do diety wdrożyć zdrowe produkty tj. zielone warzywa, chleb ciemny pełnoziarnisty, białe serki, płatki owsiane, jogurty naturalne, chude mięso, olej lniany, ryby, owoce morza. Pozdrawiam

Witam,
Twoja aktualna masa ciała jest prawidłowa, ważąc 49 kg przy Twoim wzroście miałaś lekką niedowagę. W Twoim przypadku raczej zaleciałabym regularne, urozmaicone żywienie, które nie wpłynie na zwiększenie masy ciała, a utrzymanie obecnej. Aby wysmuklić talię, podkreślić swoją sylwetkę powinnaś zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Codzienna aktywność fizyczna wpłynie korzystnie na Twoje samopoczucie. Możesz wykonywać w domu proste ćwiczenia, chodzić na basen lub 2-3 razy w tygodniu pobiegać. Ważne jest, aby aktywność fizyczna trwała dłużej niż 30 minut, ponieważ dopiero po tym czasie następuje spalanie tkanki tłuszczowej.
Ale jeżeli bardzo Ci zależy na tych 52 kg to oczywiście jest to możliwe, wtedy Twoja masa ciała nadal będzie w normie, choć w dolnych granicach.
Twoje obecny wskaźnik BMI wynosi 20,6. Gdy zmniejszysz swoją masę ciała do 52 kg, wskaźnik ten będzie wynosił zaledwie 19,1. Prawidłowe wyniki mieszczą się w granicy 18,5-24,9.
Proste zmiany, które mogą pomóc w osiągnięciu Twojego celu.
Mleko tłuste zastąp mlekiem 1,5% tł.
Zamiast słodkich jogurtów używaj jogurtu naturalnego
Pieczywo pszenne zastąp pieczywem żytnim z pełnego przemiału
Tłuste sery żółte zastąp chudymi serami twarogowymi, na bazie sera twarogowego można sporządzać różne ciekawe pasty do pieczywa (np. z makrelą, z rzodkiewką, ze szczypiorkiem).
Wybieraj chude wędliny
Codziennie spożywaj 500 warzyw i 200- 300 g owoców
Pij 2 litry wody mineralnej niegazowanej, najlepiej wybieraj taką, która zawiera przynajmniej 500 mg/ 1 litr składników mineralnych.
Unikaj słodyczy
Zamiast słodkich płatków kukurydzianych kupuj musli naturalne, z dodatkiem suszonych owoców czy orzechów. Można taką mieszankę przygotować sobie samodzielnie w domu, mieszając płatki owsiane z suszonymi morelami, żurawiną czy orzechami laskowymi.
Ważne jest, aby posiłki były spożywane regularnie. Dzień zaczynaj od śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Posiłki spożywaj co 3-4 godziny, lepiej mniej objętościowo a częściej. Kolację jedz 2-3 h przed snem.

Pozdrawiam ciepło