Zespół Aspergera, ADHD czy jeszcze coś innego?

Witam.

Moja córeczka ma 3,5 roku. Urodziła się w 36 tyg. ciąży. Była bardzo spokojnym dzieckiem, chętnie jadła. Nie lubiła być noszona na rękach, nie chciała spać na brzuchu wtulona we mnie, nie dawała się przytulić (odpychała i krzyczała). Chodzić nauczyła się w wieku 14 miesięcy i praktycznie od tamtego czasu wszędzie jej pełno. Ciągle trzeba ściągać ją z mebli. Nie boi się głębokiej wody. Jeszcze do niedawna nie tolerowała obcych ani mniej obcych. Nawet na wizytę dziadków reagowała krzykiem i płaczem. Najdelikatniejszą reakcją było nie zwracanie uwagi na przybyłych. Jak coś dawano to brała, ale nie doszła po nic więcej. Niby pytała o inne dzieci ale bawiła się tylko z bratem i "wybrańcami", bardzo chętnie sama. Natomiast od kilku miesięcy żyć bez dziadków nie może (rozpieścili ją), dalej nie zwraca uwagi na przybyłych, ale gdy ktoś jej przypadnie do gustu to nie schodzi z kolan i tuli się i okazuje uczucia cała sobą. Potrafi nawet tak do całkiem obcej osoby np. w autobusie.

Bardzo lubi rysować. Cały dzień chodzi z kartką i długopisem lub kredką. Mówi dużo, praktycznie cały czas (nawet sama do siebie), ale nie do końca zrozumiale. My ją w miarę rozumiemy, ale nie zawsze. Czasem zdarza się, że powtarza po kilka razy to samo np. zakładam rajtuzy. Bardzo dużo krzyczy, jak się zdenerwuje to rzuca się do gryzienia, na podłogę albo tym co ma pod ręką. Stąd też moje pytanie czy może to być zespół Aspergera, czy może raczej ADHD. Dodam, że brat ma zdiagnozowane ADHD i nie do końca jej zachowanie przypomina mi syna z czasów jego "młodości". A może to po prostu próba naśladowania "niegrzecznego" brata?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Diagnoza różnicowa zespołu Aspergera w przypadku mało charakterystycznych objawów lub nietypowego obrazu może być trudnym zadaniem, najlepiej więc powierzyć je osobom o dużym doświadczeniu w tym zakresie.

Opisywane przez Panią objawy są mało charakterystyczne dla typowego zespołu Aspergera. Mogą wskazywać ewentualnie na nadruchliwość, być może jako objaw ADHD. W tej sytuacji polecam Pani konsultację w specjalistycznym ośrodku zajmującym się diagnozą autyzmu.

Adresy najbliższych poradni zajmujących się diagnozą i terapią dzieci może wskazać Pani również lekarz rodzinny, pediatra lub psychiatra w najbliższej poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży:

Specjalista z dużym doświadczeniem klinicznym w tym zakresie będzie dysponował nie tylko Pani opisem problemu, ale i osobiście zbada dziecko, zaobserwuje jego zachowanie w trakcie zabawy.

Konsultacja przeprowadzona przez profesjonalistę pomoże wyjaśnić przyczynę Pani niepokoju i niepewności, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka uzyska Pani wskazówki co do dalszego postępowania.

http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-autyzm

http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy

Z pozdrowieniami