Zespół Cotarda a depresja

Jak częsta jest choroba Zespół Cotarda? Są duże szanse na załapanie jej podczas depresji?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Rola rodziny w procesie leczenia depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jaka jest rola rodziny w leczeniu depresji.

Zaburzenie to, polegające na występowaniu urojeń o charakterze nihilistycznym (np. chory uważa się za zmarłego), jest diagnozowane bardzo rzadko, więc szanse na "złapanie go" są minimalne. Pozdrawiam

0

Dzień dobry!

Tzw. zespół Cotarda to urojenia dotyczące własnego nieistnienia, nie odczuwania własnego ciała, bycia martwym. Najczęściej pojawia się właśnie w przebiegu ciężkiej depresji, schizofrenii lub epizodu psychotycznego. Zdecydowanie nie jest to jednak powszechna diagnoza. Wobec ogólnej liczby pacjentów cierpiących na epizody depresji, objawy zespołu Cotarda są bardzo rzadkie.

Pozdrawiam!

0

Zespół Cotarda to bardzo rzadkie zaburzenie, towarzyszy ciężkiej depresji. Dla depresji charakterystyczne są negatywne myśli o sobie, świecie i przysłości. Zdarza się, że w ciężkim przebiegu depresji, myśli te są na tyle nasilone, ze przybierają postać urojeń - uporczywych, fałszywych przekonań. Zespół Cotarda charakteryzuje się występowaniem jednego rodzaju urojeń, które mogą pojawć się w depresji. Przy prawidłowo leczonej depresji nie powinny się pojawić takie komplikacje, proszę jednak stosować się do zaleceń lekarza oraz być może rozważyć dodatkowo psychoterapię.

0

Jest to rzadkie zaburzenie. Wszystko zależy od objawów i przebiegu leczenia. Jeśli ma Pani obawy, warto otwarcie porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty