Zespół Ehlersa-Danlosa oraz macica dwurożna

Witam, Mam 21 lat, do tej pory nawet nie myślałam o dziecku. W ostatnich latach stwierdzono u mnie zespół Ehlersa-Danlosa oraz macicę dwurożną. Zastanawiam się, do którego roku życia mam szansę na zajście w ciążę i donoszenie jej? W jakim wieku powinnam zacząć starać o dziecko? Aby szanse na prawidłowy rozwój ciąży były jak największe, oraz żeby mój stan zdrowia jak najmniej się pogorszył w tym okresie. Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ciąża u kobiet z Zespołem EDS typu IV (typ naczyniowy) jest niebezpieczna ze względu na ryzyko pęknięcia macicy. Rozwarstwienie aorty, pękniecie serca i każdego dużego naczynia, a także perforacja jelita z krwotokiem do jamy brzusznej są częstymi przyczynami zgonu chorych. W tej sytuacji wskazana jest konsultacja z ginekologiem, gdyż nie ma ram czasowych odpowiednich dla ciąży. Proszę pamiętać iż EDS może być różnego typu.