Zespół jelita drażliwego i stres

Witam Od 3 lat cierpię na zespół jelita drażliwego meczy mnie to potwornie. Jakie leki mogę zażywać jestem w stanie zrobić wszystko. U mnie stres się pojawia w momencie wyjścia z domu jak musze gdzieś jechać jest to tragedia. Zaczeło sie od tego że moja mama zachorowała i potworny stres i od tamtej pory właśnie jak wychodze to jest tragedia. Pomocy :(

Witam Pana, zespół jelita drażliwego to schorzenie bardzo związane ze stresem. Nie jest niebezpieczne dla zdrowia ale niezmiernie uciążliwe. Objawy to bóle (czasem bardzo silne) ale także biegunki (niekiedy nagłe) lub zaparcia. Na łagodzenie objawów może Pan przyjmować leki zaordynowane przez lekarza gastrologa lub internistę, co do stresu to powinien Pan nauczyć się sposobów na jego rozładowanie. Można skorzystać z warsztatów lub udać się na konsultację z psychologiem, który podpowie Panu jak walczyć ze stresem. Psycholog oceni również, czy w Pana przypadku nie byłaby konieczna psychoterapia lub ew. wspomaganie farmakologiczne zalecone przez psychiatrę.