Zgrubienia na piersiach u nastolatki

Witam mam 17 lat , od pewnego czasu zauwazyłam ze przy dotyku w okolicy sutka pojawiają sie małe wzgrubienia jest ich dosyc duzo na jednej i na drógiej piersi zaczynam sie niepokoic jaka moze byc przyczyna .

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany w piersiach nie zawsze muszą oznaczać groźną chorobę. Jeżeli dotykając piersi, wyczujesz jakieś zgrubienia, nie wpadaj w panikę. W większości są to niegroźne zmiany. Jeżeli wyczuwasz liczne zgrubienia w piersiach, prawdopodobnie masz tzw. piersi mastopatyczne. Przyczyną są zwykle zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. W zaistniałej sytuacji warto wykonać badanie mammograficzne.