Zgrubienia na szwie pod jądrami

Witam! Mój problem zaczął się rok temu, tj. po wysiłku na siłowni zacząłem równocześnie mieć dwa problemy, tj. lekki problem z hemoroidami (pieczenie) oraz po ćwiczeniu na nogi, tj. tzw. wykrokach do przodu z ciężarami popuchło mi krocze. Po czym w kroczu pojawił się guzek wielkości pestki od cytryny, tj. około 2-3 centymetry od odbytu na szwie, który znajduje się pod jądrami. Lekarz zalecił na hemoroidy Posterisan i jakieś czopki a na ten guzek maść Pimafukort.

Główny problem dotyczy tego guzka, gdyż przez prawie rok pojawiał się on i znikał praktycznie w całości, tj. zostawał po nim mały fałd skóry na szwie. Ten fałd skóry postanowiłem usunąć laserowo, po usunięciu dostałem ponownego zapalenia w innym miejscu, tj. powyżej poprzedniego miejsca znowu na szwie pod jądrami parę milimetrów od poprzedniego. To zgrubienie na szwie ponownie wyciął mi ostatnio chirurg, założył szwy i po ich ściągnięciu znowu zrobiło mi się zgrubienie (jak zawsze na szwie pod jądrami). Ponadto kiedy dochodzi do tego zapalenia to piecze mnie z lewej strony, tj. w pachwinie bardziej pod jądrem lewym , kiedyś pobolewało mnie również lewe jądro i ból nie był silny ale dokuczliwy i promieniował na lewą nogę praktycznie aż do samej stopy. To pieczenie w pachwinie nasilało się przy siedzeniu.

Ogólnie przez cały czas od pewnego czasu szew pod jądrami mam bardzo wrażliwy w miejscu, gdzie po raz kolejny zrobiła mi się taka gródka skóry. Nie wiem jaka jest przyczyna tego, że powstają u mnie takie zgrubienia na szwie. Podkreślam że są one małe obecnie rozmiaru 1/4 pestki cytryny. Chciałbym dodać, że odkąd mam w/w problemy przestałem ćwiczyć na siłowni, ponieważ nie wiem co mi dolega. Nie wiem gdzie mam się udać. Mój lekarz proktolog powiedział, że te zapalenia mogą występować od kręgosłupa, lecz ja myślę, że to może być powiązane z hemoroidami, ponieważ ostatnio jak zaczęły mnie piec hemoroidy to i zapalenie na szwie było bardziej aktywne.

Troszkę poczytałem na temat hemoroidów i sam nie wiem, bo być może to jakieś sprawy urologiczne, czy prostata może objawiać się poprzez zapalenia na szwie pod jądrami. Chciałbym dodać, że te zapalenia pojawiają się na szwie, ale w niedalekiej odległości od odbytu, tj. 3-5 cm w kroczu nie na jądrach. Dodatkowe informacje: - w przeszłości nie miałem żadnych tego typu problemów, problem pojawił się po siłowni; - nie boli mnie w prawej pachwinie ani prawe jądro. Za odpowiedź dziękuję. Pozdrawiam

Witam serdecznie! Niestety trudno bez badania oraz wykonania badań dodatkowych wyjaśnić Pana problem. Hemoroidy to sploty żylne błony śluzowej odbytu. Powiększają się u osób ze skłonnością, zwłaszcza po wysiłku, oziębieniu tej okolicy ciała. Powiększone hemoroidy wyczuwalne są przede wszystkim w okolicy kanału odbytu. Pomiędzy odbytem a moszną znajdują się mięśnie, tkanka tłuszczowa oraz tzw. sploty żylne krocza. Dobrze byłoby wykonać USG tej okolicy, oraz USG jąder, aby sprawdzić, czy nie ma zaburzeń przepływu w żyłach odprowadzających krew z moszny i zastoju krwi w tej okolicy. Drugą kwestią jest to, czy było wykonywane badanie histopatologiczne usuniętej tkanki (po laseroterapii zapewne nie, ale z drugiego wycięcia być może byłaby możliwość oceny co w usuniętej grudce było, czy prawidłowa tkanka czy zmiany zapalne itd). Dodatkowo warto pokusić się do wymaz z cewki moczowej / badanie moczu z posiewem, aby wykluczyć zakażenia dróg moczowych - co mogłoby prowadzić np. do powiększenia węzłów chłonnych okolicy (wyczuwalne są wtedy także w postaci grudek, zgrubień), a także morfologii krwi wraz z badanie stanu zapalnego (OB, CRP). Pozdrawiam serdecznie, Lek. med. Agnieszka Barchnicka