Zgrubienie na karku i powiększone węzły chłonne szyi

Witam! Wyczuwam z tyłu na szyi, w górnym trójkącie (tam gdzie kończy się czaszka, a zaczyna szyja, tak jakby pod czaszką) niewielkie zgrubienie - jest to podłużne, dość twarde i delikatnie ruchome. Mam to już od roku i nie zmienia wg mnie swojej wielkości (może był wcześniej, ale rok temu go zauważyłam). Poza tym wiem, że mam powiększone odczynowo węzły chłonne boczne szyi i w kącie żuchwy, gdyż przez 8 lat chorowałam na zatoki. Często też miewałam jakieś wysypki skórne. Czy to możliwe, że to też jest węzeł chłonny czy może to coś innego? Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Okolica szyi obfituje węzły chłonne, które często ulegają niespecyficznemu powiększeniu w związku z tym, że są pierwszym etapem obrony organizmu przed wnikającymi przez usta i nos drobnoustrojami. Czasami pozostają powiększone, pomimo iż skończyła się infekcja, i nie jest to związane z patologią.

Aby ocenić, czy zgrubienie, o którym Pani pisze jest faktycznie węzłem chłonnym musi zbadać Panią lekarz. Jeżeli pojawią się wątpliwości może Panią skierować na badanie USG tej okolicy. Czasami w okolicy szyi i karku może być wyczuwalny mięsień lub ścięgno i często mylone z węzłami chłonnymi. Zachęcam do wizyty u internisty.

Pozdrawiam serdecznie