Zgrubienie naskórka na penisie

Na penisie, na skórze pojawiły się zgrubienia coś jakby miejscowe zgrubienie, zrogowacenie naskórka - są to twarde kawałki skóry - ok. 1-2 mm. Zwłaszcza czuć je podczas wzwodu i są raczej po wewnętrznej stronie napletka. Są w kolorze skóry. Nie są to żadne krosty czy coś z ropą - po prostu grudka twardego naskórka. Myślałem, że zniknie, ale to już kilka miesięcy. Co to może być?

Witam!

Opisywane przez Pana zmiany to najprawdopodobniej tzw. prosaki. Według statystyk pojawiają się one u ok. 20% mężczyzn w okresie dojrzewania. Są to niebolesne, niegroźne z punktu widzenia patologii struktury. Powstają one w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Nadmierne rogowacenia ujścia mieszka włosowego powoduje utrudnienie w odpływie wydzieliny gruczołu, która zbiera się pod naskórkiem.

Mimo częstych obaw prosaki najprawdopodobniej nie są zakaźne, czego najczęściej obawiają się młodzi pacjenci. Nie wymagają one także specyficznego leczenia. Nie należy ich także usuwać mechanicznie na własną rękę, ponieważ grozi to zakażeniem.

Proszę jednak pamiętać, że po opisie nie można ocenić charakteru zmian. Ważne, aby obejrzał ja specjalista - lekarz dermatolog, który wykluczy inne schorzenia, np grzybicze. Warto zaznaczyć, że wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania.

Pozdrawiam serdecznie!