Ziarnina w pochwie: pomocy

Jestem po usunięciu macicy (14.12.2010) po operacji pojawiła się ziarnina w pochwie w miejscu usunięcia szyjki. Obecnie mamy wrzesień i miałam 6 razy usuwaną ziarninę. Jestem przybita tym faktem bo ziarnina znów odrosła (temu towarzyszy ból), a usuwanie jej jest tylko zabiegiem bolesnym i chwilowym. Zabieg usuwania ziarniny odbywa się w gabinecie lekarskim i bardzo boli. Proszę o poradę, czy ziarninę można skutecznie usunąć i w jaki sposób, a także czy po wycięciu powinno się dać tkankę do badania histopatologicznego?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Proces ziarninowania może trwać nawet kilka tygodni,  zależności od powierzchni rany. W Pani przypadku proces trwa już niemal rok, dlatego konieczne jest wyjaśnienie przyczyny takiego stanu. Ciągłe usuwanie ziarniny jest jedynie leczeniem objawowym. Konieczna jest diagnostyka pozwalająca ustalić przyczynę tak długiego gojenia się rany.

W pierwszej kolejności powinna Pani oznaczyć poziom glukozy na czczo. Cukrzyca jest najczęstszą przyczyną słabo gojących się ran. Być może doszło również do nadkażenia rany, który utrudnia proces regeneracji tkanek. Dla wykluczenia tego problemu powinna Pani udać się na konsultację ginekologiczną, podczas której lekarz wykona Pani posiew. Pomysł pobrania wycinka do badań histopatologicznych również nie jest zły. Warto zasugerować takie rozwiązanie swojemu lekarzowi, po uprzednim wykonaniu powyżej przedstawionych badań.

Pozdrawiam.