Złamania szyjki kości udowej kończyny dolnej

Witam, Mam pytanie odnośnie złamania szyjki kości udowej lewej kończyny dolnej. Pacjent lat 75 przewrócił się. rozpoznanie jak powyżej.Wcześniej samodzielny. Po diagnostyce ze względu na przeciwwskazania kardiologiczne nie doszlo do operacji. Przez 5 dni kończyna była na wyciągu, potem pacjent został wypisany do domu bez żadnego unieruchomienia, ze znikomymi zaleceniami czyt. leżeć. Jak powinna przebiegać rehabilitacja w takim wypadku? Kiedy można pacjenta pionizować, sadzać, opuszczać nogi?

Szanowana Pani, obecnie najlepszym dla pacjenta rozwiązaniem po złamaniu szyjki kości udowej w wieku 75lat jest zaimpalantowanie endoprotezy stawu biodrowego. Nie bedę się wypowiadał w kwestii przeciwwskazań kardilogicznych do tego zabiegu - szczególnie jesli do momentu upadku pacjent był osobą samodzielną. Sugerowałbym kolejną konsultację kardiologiczną i ponowne przygotowanie chorego do zabiegu przez zespół : chirug ortopeda, kardiolog, anestezjolog.

Leczenie zachowawcze w takich wypadakch jest "złem koniecznym". Pacjent wymaga rehabilitacji przyłozkowej ( gimnastyka odechowa, ćwiczenia izometryczne, wprowadzanie wzorców ruchowych itp) prowadzonej przez terapeutę - rehabilitanta praktycznie od początku leżenia w łóżku. Z reguły nie stosuje się unieruchomienia poza "terapią ułożeniową", której celem jest zapobieganie nadmiernej rotacji zewnętrznej w stawie biodrowym oraz skracaniu odłamów. Drugim etapem leczenia zachowawczego w takich wypadkach jest pionizacja chorego z zakazem obciążania złamanej kończyny (balkonik wysoki). W zależności od s t a n u pacjenta można ten etap wdrażać najwcześniej po ustapieniu silnego bólu - zazwyczaj jest to 4-6 tyg od urazu.Oczywiście w tym czasie pacjent powinien przyjmowac leki zalecone z powodu schorzeń przewlekłych sprzed urazu oraz w formie zastrzyków podskórnych - leki przeciw zakrzepowe, doraźnie leki przeciw bólowe. Pozdrawiam