Złamanie szyjki kości udowej

Ile trzeba leżeć w łóżku po operacji złamania szyjki kości udowej?

Pytanie zadane 20-03-2009r. o 12:06
lek. Joanna Gładczak porady udziela lek. Joanna Gładczak

lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.

Porada eksperta

Zabieg mający na celu odtworzenie struktur w obrębie stawu biodrowego, powstałych wskutek złamania szyjki kości udowej, ma na celu skrócenie czasu rekonwalescencji chorego. Jeśli nie poddamy go operacji, to czas unieruchomienia wydłuża się nawet do kilku miesięcy. Po operacji pacjent jest powoli „uruchamiany” już następnego dnia. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, zapalenia płuc, odleżyn i progresji osteoporozy, czyli powikłań długotrwałego unieruchomienia. 

Najważniejsza jest jednak profilaktyka złamań - zapobieganie upadkom poprzez noszenie odpowiedniego obuwia na gumowanych podeszwach, zabezpieczenie śliskich powierzchni, stosowanie balkoników, odpowiedni dobór okularów i oświetlenia.

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (1)

Wyloguj
~jan 11111
~jan 11111

Pacjent 82 lata ,kobieta, sprawna przed wypadkiem ruchowo chodzila sprawnie.
Sobota godzina 10.30 jest już w karetce po przewroceniu się na rowerze.trafia do prowincjonalnego szpitala.Tu braki kadrowe młody lekarz dyżurny dialekt rosyjski dzień pierwszy moje odwiedziny dodam że jestem bardzo emocjonalnie w obie strony związany z osobą chorą.info po zdjęciu RTG brak czy nie widać złamania ogólne potłuczenia .Sam z rozmowy z sąsiadami ,,boli w biodrze,, wiadomo ryzyko związanie z złamaniem szyjki udowej nie dopuszam myśli złamania wiadomo to tragedia.Jest to dla mnie matka .Odwiedziny niedziela 11.00-budzę ,błedny wzrok długo szuka mnie i poznaje .Moja diagnoza po lekach psychotropowych .Ale myślę może ma tak być.Ciężki oddech z trudem łąpie powietrze blada, Nigdy nie widziałem w takim stanie najgorsze myśli mnie przechodzą co do dalszego leczenia ile wytrzyma nie wiem że to ma wpływ ze złamanie ale o tym, póżniej.Sadzam z siostrami dwa razy tego dnia z łóżka na takie krzesło z wiadrem pod do oddania kału.Widzę że noga obolała nienaturalnie skręcona jest tłumacze sobie że od tych przenosin z łóżka.Widzę straszny ból że wyżądzam ,pomimo że jest po jakimś leku.Ciężko mi się to pisze nie chcę operować nazwami miasta czy nazwiskami .
Na sali leży obok starsza kobieta po wyjściu pielegniarek mówi mi że w nocy podano jakiś lek na uspokojenie matka wołała mnie i że bardzo z bólu cierpiała niestety po jakimś czasie wezwano w nocy lekarza że trudno wyczywalny puls i oddech coś tam reanimowali .Ja tak na słowo nie mam dowodów nie mam wglądu co podano ,tego mi nie powiedziano.Mniejsza z tytm nie chce palnąć jakiegoś głupstwa rozdrażnić pielęgniarek i lekarza.Poniedziałek obchód ordynatora to najwazniejszy w tym szpitalu diagnoza jego tak mi powiedział,,,nie muszę patrzeć na zdjęcia aby powiedzieć co w tym przypadku dolega choć kazał odrazu zrobić następne zdjęcie RTG.w rozmowie z nim wyraziłem ustną aprobate na jak najszybszą operacje złamania(ustną) nic jeszcze ni dano mi do podpisania w tej sprawie co mnie dziwi>Ordynator powiedzał że jutro a będzie to od soboty wtorek będzie dzwonił do szpitali gdzie znajdzie sie miejsce na taką operacje.Nie wnikam gdzie robią to lepiej lub gorzej dla mnie wazne gdzie najszybciej.Po przeczytaniu paru stron google na temat złamania szyjjki zadaję zapytanie .1 dlaczego lekarz z soboty na niedziele po pierwszym zdjęciu RTG i opisie co sie stało nie określił że to złamanie a ja dziś po samym ułożeniu nogi bym to stwierdził i bym matki nie szarpał na krzesło z łóżka.2 Dlaczego podano tak silny lek przeciw bólowy że w nocy wzywano lekarza? -zwróciłem się do pielęgniarek że proszę uważać z lekami przeciłw bólowymi ,,a co widzać,, jeszcze przed infornację od pacjętki .3 Dlaczego noga nie jest na jakiej szynie odciążającej?.4 Proszę pomocy dobrzy ludzie bardzo proszę pomóżcie ile dni do operacji może przebywać w tym szpitalu boję sie o te leki przeciw bólowe w tej chwili chyba codziennie będzie dostawać .Jak wpłynąć aby nie urazić lekarza aby to wedłóg mnie stało się najszybciej .Idzie zima chciałbym aby już była w pionie w szpitalu tym chyba zimno.Przepraszam za pismo wielu mówi mi że mam dyslekcjie naprawde przepraszam za błedy Proszę o choć na jedno odpoiwiedż ile dni ma być na tych lekach do operacji- tu mam złe przeczucia jestem dodatkowo w trudnej sytuacji materialnej .Proszę pomożcie dobrzy ludzie

Odpowiedz

Porady ekspertów

Dlaczego po endoprotezie boli mnie biodro?

Witam. W 2007 r. miałam wszczepioną endoprotezę połowiczą - złamanie szyjki kości udowej lewej....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Dlaczego boli mnie udo? Czy to ucisk na nerw?

Witam! Jestem po wypadku komunikacyjnym. Miałam złamaną kość udową, w której mam gwóźdź...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij