Złe samopoczucie przy boreliozie

Od 5 lat choruję na boreliozę potwierdzoną - rumień ogromny potem IGM, IGG, Wester-blot ciągle mam wyniki dodatnie w IGM do IGG. Nie przechodzi i cały czas czuję się źle, dziwne różne rzeczy się dzieją. Może to coś innego, ale robiłam już tyle różnych badań i wszystko jest ok. Obecnie biorę Doksycyklin chyba już 40 raz i jest trochę lepiej. 2 razy byłam w szpitalu, 21 dni penicylina nie wiele pomogło, 2 raz Claforan 23 dni trzeba było przerwać, bo wzrosły enzymy wątrobowe ALAT 350 i doszło do leukopenii, bo jakimś czasie dolegliwości znowu wróciły i znowu Unidox - poprawa i tak w koło.

Czy w ogóle jest sposób żeby się z tego wyleczyć, a może to coś innego? Lekarze nie chcą mnie leczyć już dożylnie, bo boją się, że sytuacja się powtórzy. Ostatnio miałam takie dolegliwości, że myślałam, że umrę. Strasznie osłabienie jakby zatrzymanie krążenia, że aż nie mogłam wstać. Innym razem taki ból szyi, że myślałam, że głową nie ruszę, ból kolan (obecnie przeszło) mrowienie z lewej strony głowy, pieczenie nóg, zimne ręce - reumatolog nic nie widzi, kardiolog też nie, ortopeda też nie. Co mam robić, do jakiego lekarza iść? Nie wiem, czy mam brać dalej antybiotyk czy nie? Bo boję się o wątrobę, chociaż teraz ALAT mam 16.

Proszę o poradę!

Witam!

Na podstawie Pani opisu można wnioskować, że borelioza znajduje się już w późnej fazie choroby. W związku z tym można się spodziewać objawów neurologicznych, stawowych oraz mogą się pojawiać zaburzenia przewodnictwa w układzie bodźcotwórczo-przewodzącym serca. Niestety przeszła Pani już wiele kursów antybiotykoterapii. Nie opisała Pani dokładnie szczegółowo dotychczasowej terapii, a mogło by to dostarczyć cennych informacji. W organizmie człowieka bakterie Borrelii występują w kilku formach: krętka, formy L bez ściany komórkowej, formy cysty i jako spory (blebs). Wszystkie te formy zachowują możliwość wzajemnej transformacji. Poszczególne formy bakterii mają różną wrażliwość na antybiotyki. Forma krętka ginie pod wpływem cefalosporyn lub penicylin, forma L ginie pod wpływem makrolidów i tetracyklin. Formy cysty i blebs są bardzo oporne na działanie antybiotyków. W ich niszczeniu przydatny jest metronidazol lub tinidazol. W związku z istnieniem różnych form krętka i możliwości ich wzajemnej transformacji leczenie boreliozy wymaga stosowania skojarzonej terapii antybiotykowej, która jest trudna i długotrwała. Skuteczność terapii warunkują również inne czynniki. Proponuję zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych z dokładną historią dotychczasowej terapii w celu dobrania odpowiedniego leczenia uwzględniającego opisane zależności. Po wyczerpaniu możliwości antybiotykoterapii może zaistnieć opcja leczenia wyłącznie objawowego. Jeśli dotychczasowe leczenia uwzględniało formy rozwojowe, to być może kolejny kurs antybiotykoterapii nie ma sensu i należy się skupić na leczeniu objawowym. W tym celu warto zgłosić się do neurologa.

Pozdrawiam serdecznie!