Złość i bardzo zmienne nastroje u 3,5-letniej córki

Moja córka 3, 5 roku od 2 tygodni jest nie do zniesienia.Często wpada w złość,a wtedy gryzie ręce,demoluje pokój,rzuca się po podłodze,rzuca wszystkim co ma pod ręką,próbuje gryźć mnie,bić.Do tego strasznie krzyczy,płacze jakby ktoś ją bił.Ma bardzo zmienne nastroje,raz chce wyjść na dwór i jest już gotowa do wyjścia a za chwilę się wraca i mówi,że nigdzie nie idzie.Potrafi tak kilkanaście razy i przy tym płacz.Nie słucha nikogo.Mam wrażenie,że wścieka się wtedy kiedy coś nie jest po jej myśli.

Witam serdecznie, chciałbym zaproponować Pani udanie się do psychopedagoga. Jednym z kilku jego zadań jest pomoc w ustaleniu problemu wychowawczego - przyczyny i (widocznych) skutków.

Dobry psychopedagog rozpozna źródło problemu i zaleci stosowanie odpowiednich sposobów zachowawczych.

Nie jestem do końca w stanie stwierdzić z powyższego tekstu czy córka cierpi na zaburzenie osobowości, czy też jest to problem na tle wychowawczym. Z doświadczenia wnioskuję/obstawiam drugą opcję.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Witam. Może to też być normalne zachowanie trzylatka, który w tym kryzysowym okresie rozwojowym uczy się korzystania z wolności, poznawania otoczenia, rozpoznawania granic i własnej autonomii. Warto uzbroić się w cierpliwość. Poczytać literaturę wychowawczą i o fazach rozwojowych dziecka. Co wykształca i w jakim okresie życia i jakie wówczas mogą wystąpić zachowania. Np. należy mówić, gdy wpadnie w złość: rozumiem, że czujesz się zła, bo nie udało Ci się ładnie pomalować obrazek, chodź przytulę Cię i spróbujesz jeszcze raz pomalować obrazek. Warto tez przypomnieć sobie co wydarzyło się 2 tyg. temu, bo być może wydarzyło się coś ważnego dla dziecka. Pozdrawiam