Zły wynik rozmazu mikroskopowego - czy to coś poważniejszego?

Witam, mój narzeczony przed wyjazdem do UK zrobił morfologię, jednak nie zdążył już odebrać wyników badań. Odebrałam je ja, ma złe wyniki rozmazu mikroskopowego: Podzielone 36,0% (norma 50-70) Kwasochłonne 8,0% (norma 1-5) Limfocyty 54,0% (norma 25-40) Monocyty 2,0% (norma 3-8) Morfologia wyszła dobra za wyjątkiem: PDW 14,2 fl (norma 9-14) P-LCR 37,7 (norma 15-35) Byłam z tymi wynikami u lekarza, stwierdził że trzeba powtórzyć te badania, bo teraz nie może nic powiedzieć. Rozumiem, że nie chce się wypowiadać, jednak w tym momencie nie ma możliwości ich powtórzenia. Chciałabym wiedzieć o czym te wyniki mogą świadczyć. Dodam, że narzeczony ciężko pracuje fizycznie, jada nieregularne posiłki (dużo i niezbyt często - 2 razy dziennie), jest to raczej niezdrowe jedzenie. Kiedyś zażywał kreatynę na masę mięśniową, jednak już z tego zrezygnował (około 3 miesiące temu), zdarza mu się pijać napoje energetyczne. Unika alkoholu, papierosów, nie zażywa narkotyków.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Morfologię powinno oceniać się w całości. Skoro jednak podaje Pani tylko rozmaz jako odchylenie od normy, rozumiem, że pozostałe parametry były w normie. Oprócz procentowego odsetka poszczególnych komórek krwi istotna jest ich całkowita zawartość we krwi (wyrażona w tys./ml).

Oczywiście nie bez znaczenia jest też powód wykonania badania - czy było to badanie kontrolne, czy pacjent zgłasza jakiekolwiek dolegliwości i czy zażywa leki.

Powodem zwiększonego odsetka limfocytów u młodych, pozornie zdrowych osób, jest najczęściej zmęczenie, stres lub przebyta niedawno infekcja. Inne, poważniejsze przyczyny (np. białaczka) przebiegają zazwyczaj ze zmianami w morfologii (np. zwiększoną lub zmniejszoną liczbą leukocytów a także zaburzeniem innych parametrów krwi - płytek, erytrocytów).

Podwyższony odsetek granulocytów kwasochłonnych bywa zwykle efektem alergii, chorób pasożytniczych lub nieodpowiedniej diety.

Myślę, że na razie nie ma powodów do niepokoju, niemniej przy najbliższej okazji warto powtórzyć badanie i zachęcić narzeczonego do zgłoszenia się do lekarza celem zbadania.

Proszę także zwrócić uwagę narzeczonemu na konieczność zmiany diety. Ważny jest także wypoczynek. Zdecydowanie odradzam stosowanie jakichkolwiek odżywek dla sportowców oraz napojów energetycznych.

Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Mroczek

Witam,

Wynik badania powinno się ocenić w całości. W przypadku badań Pani narzeczonego podwyższony jest procent limfocytów. Niestety nie jest podana całkowita ich liczba. Najczęściej przyczyną podwyższonej ilości limfocytów czyli limfocytozy jest infekcja wirusowa lub okres rekonwalescencji po jej wystąpieniu. Jeśli chodzi o inne przyczyny wystąpienia limfocytozy to należy do nich np. stan zapalny.Ważna jest też ocena innych parametrów stanu zapalnego tj. CRP. Inne przyczyny limfocytozy to stres i przemęczenie. Najlepiej powtórzyć badanie za około 2-3 tygodnie, a jeśli nadal będzie zbyt dużo limfocytów, w takim wypadku trzeba szukać dalej przyczyn tego stanu.

PDW jest to wskaźnik mówiący o anizocytozie czyli różnicy w objętości płytek krwi. Jeśli ilość płytek jest w normie nie ma powodu do obaw. Poza tym w przypadku Pani narzeczonego wskaźnik ten jedynie nieznacznie odbiega od normy. P-LCR mówi o odsetku płytek olbrzymich o objętości powyżej 12 fl. Jeśli ilość płytek jest w normie to podwyższenie, szczególnie tak niewielkie jak w przypadku Pani narzeczonego, nie stanowi powodu do obaw.

Jeśli chodzi o podwyższoną liczbę eozynofilii czyli o eozynofilię, to prawidłowa ilość granulocytów kwasochłonnych wynosi 2-4 procent. Do jej wzrostu może dojść przede wszystkim w alergiach, chorobach pasożytniczych, grzybiczych, po przyjmowaniu niektórych antybiotyków, w chorobach immunologicznych, w zapaleniach naczyń i tkanki łącznej oraz w chlamydiowym zapaleniu płuc.

Najprawdopodobniej zwiększona ilość limfocytów spowodowana jest chorobą wirusową.