Zmiana antykoncepcji: prezerwatywa

Witam, zamierzam zrezygnować z tabletek i stosować kondomy. Wydają się mieć wysoką skuteczność przy prawidłowym stosowaniu, jednak wiem, ile blędów można popełnić przy stosowaniu. Jednak ze względów zdrowotnych, nie mogę na razie zachodzić w ciążę. Jak można sprawdzić, czy z gumką jest wszystko OK? Zamierzam mieć na wszelki wypadek Postinor, ale to zadziała tylko w przypadku widocznego pęknięcia prezerwatywy... Mam pytanie: czy środki plemnikobójcze, którymi nasączone są czasem kondomy, dają w ogóle jakąś dodatkową ochronę przed błędami typu: dziurawa prezerwatywa (wada produkcyjna, niewidoczna gołym okiem) czy przeniesienie podczas pieszczot niechcący trochę płynu ejakulacyjnego w okolice krocza partnerki? Bardzo proszę o odp., jest to dla mnie ważne.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Największe ryzyko ciąży podczas stosowania kondomów wiąże się z trzema rzeczami - z niezałożeniem kondomu (proszę się nie śmiać, po prostu wiele par "zapomina się"), z jego (widocznym) pęknięciem oraz z zsunięciem się. Wady produkcyjne zdarzają się niezwykle rzadko. Uszkodzenie kondomu może mieć miejsce podczas przechowywania go w sklepie - dlatego warto kupować prezerwatywy w aptece.

Dobra jakość prezerwatyw wiąże się na pewno z marką - w tej kwestii warto wydać kilka złotych więcej. Dobrze jest mieć swoją ulubioną, "wypróbowaną" markę prezerwatyw i się jej trzymać.

W trakcie stosunku warto co jakiś czas sprawdzać, czy kondom jest na miejscu i czy jest cały. Można to robić podczas zmiany pozycji seksualnej. Jeśli podczas stosunku Pani partner poczuje, że jest już dość blisko orgazmu, to warto wysunąć członka i zerknąć na prezerwatywę.

Może przez pierwsze miesiące stosowania prezerwatyw dobrze by było w środku cyklu "nie kończyć wewnątrz" (w potencjalnie płodne dni, pomimo prezerwatywy zastosować stosunek przerywany...). Na pewno należy unikać przeniesienia preejakulatu na krocze kobiety - ale to jest przecież do zrobienia, prawda?

Pozdrawiam!