Zmiana czucia na ciele spowodowana podwyższonym stężeniem cukru we krwi

Witam! Mam 47 lat. 194 cm/104 kg. Jestem dobrze zbudowany, nie otyły jakby to wynikało z BMI (masa mięśniowa ponadprzeciętna). Codziennie ćwiczę około 40-60 minut ćwiczenia aerobowe oraz kilka razy w tygodniu siłowe. Czynnie uprawiam windsurfing i snowboard. Od 3 miesięcy poszukuję przyczyny moich dolegliwości. Zmiana czucia na całym ciele a w szczególności drętwienie palców rąk i stóp, nadwrażliwość na temperaturę, zmian czucia na ustach, niekiedy na czubku języka (drętwienie zimno), zmian czucia na członku (odczucia erotyczne osłabione zarówno podczas stosunku, jak i wytrysku). Uczucie mrowienia i swędzenia aktualnie najbardziej przedramiona - konieczność drapania się jakimś przedmiotem. Wykluczono SM, HIV, Boreliozę.

Badania cukru wskazują na nieprawidłowość na czczo średnio powyżej 128. Zdarzyło się 170 i 140. Od 14 dni mierzę poziom cukru i zwyczajowo na czczo jest podwyższony. Poziom cukru po posiłku w przedziale czasowym 1,5 do 2 godzin średnio 0d 106 - 130, raz zdarzyło się 140. Hemoglobina glikowana 5,79. Badanie poziomu glukozy 50g po 2 h 83, na czczo tego samego dnia 131. Proszę o informacje czy moje dolegliwości - zmiana czucia na wspomnianych obszarach może być związana z podwyższonym poziomem cukru. Proszę o opinię czy moje objawy mogą/są związane z podwyższonym poziomem cukru i czy pod wpływem terapii powinny się cofnąć. Mile widziane wskazówki co dalej. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Podniesiony poziom cukru, który z całą pewnością u Pana jest obecny, może odpowiadać za podobne dolegliwości. Natomiast obecnie raczej wykonywany jest doustny test obciążenia glukoza z użyciem 75g a nie jak u Pana 50g. Z pewnością konieczne jest wdrożenie odpowiedniej diety z unikaniem cukrów prostych. Po wyrównaniu cukru dolegliwości powinny być mniejsze.

Natomiast, jeżeli do tej pory nie były wykonywane, konieczne jest uzupełnienie badań o morfologię krwi obwodowej, poziomy enzymów wątrobowych, kreatyniny - bowiem czasami schorzenia hematologiczne, czy choroby wątroby lub nerek mogą objawiać się w podobny sposób. Podobnie jak niedobory witamin (na przykład kwasu foliowego czy witaminy B12). Drętwienia w obrębie kończyn mogą być także efektem zmian w kręgosłupie. Być może powodów Pana objawów jest więcej niż jeden. Na pewno należy zacząć od wyrównania gospodarki węglowodanowej.

Pozdrawiam