Zmiana tabletek antykoncepcyjnych przez farmaceutę

Czy farmaceuta może wydać inne tabletki antykoncepcyjne niż przepisał ginekolog (tzn. z innym progestagenem) jeśli występują przeciwwskazania do ich stosowania? czy muszę "zareklamować" receptę u lekarza? Chcę wrócić do pigułek po rocznej przerwie. Ginekolog przepisał mi 3 op. Vibinu. Doczytałam, że zawarty w nim drospirenon może powodować wzrost poziomu potasu we krwi i nie mogą go stosować osoby z chorobami nadnerczy. Aktualnie jestem diagnozowana przez endokrynologa właśnie w tym kierunku.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Farmaceuta nie może wydać leku z inną substancją czynną. W związku z przeciwwskazaniami zalecanie dotychczasowego preparatu nie jest zalecane i powinna się Pani zgłosić do ginekologa.