Zmiana wkładki wewnątrzmacicznej na tabletki antykoncepcyjne

Witam!

Od pięciu lat miałam założona wkładkę miedzianą. Poszłam w środę do lekarza, lekarz wyjął wkładkę i przepisał mi tabletki. We czwartek zaraz po wizycie miałam dostać okres, ale się nie pojawił. W sobotę pojawiło się delikatne plamienie, więc uznałam, że powinnam zażyć pierwszą tabletkę, plamienia więcej nie było, a okresu nadal nie ma. Tabletki cały czas biorę. We środę (tydzień po wyjęciu wkładki i w piątym dniu przyjmowania tabletek) uprawiałam seks bez dodatkowego zabezpieczenia, czy mogę być w ciąży?

Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

W opisanej sytuacji trudno jednoznacznie określić, czy krwawienie miało charakter plamienia międzymiesiączkowego czy też było miesiączką właściwą, która mogła zmienić swój charakter na skutek zmiany metody antykoncepcji. Przyjmuje się, że w podobnych przypadkach warto, dla całkowitego bezpieczeństwa, stosować dodatkowe metody zabezpieczenia przez cały pierwszy tydzień opakowania. W Pani przypadku do zbliżenia doszło w 5 dniu, dlatego teoretycznie ryzyko ciąży zostało podwyższone. W obecnej sytuacji warto wykonać kontrolny test ciążowy, jednak nie wcześniej niż 14 dni od zbliżenia.

Pozdrawiam