Zmiana zachowania mamy - czy to może być depresja?

Witam. Od jakiegoś czasu martwię się o moją mamę, ponieważ dziwnie się zachowuje - dużo śpi, mało wychodzi z domu, ma jakby zaniki pamięci (myli imiona, zapomina jakieś podstawowe słowa), czasem jest jakby nieobecna w rozmowie. Z boku wygląda, że niby wszystko OK - jest uśmiechnięta (z resztą zawsze taka była), jest pełna życia i energii, a teraz jakby "osiadła". Dodam, że stało się to nagle.

Wróciła ode mnie po 3-miesięcznym pobycie do siebie (mieszka z moją siostrą i jej rodziną). Ma jakieś tam swoje problemy. Jesli jest to ważna informacja to jeszcze dodam, że ma 62 lata i jest po zawałach i operacji serca. Zastanawiam się po prostu czy to nie jest silna depresja przy takich objawach. Boję się pomyśleć, że to mogą być początki Alzheimera;( Proszę o dosyć szybką odpowiedź

ponad rok temu

Witam serdecznie.

W tej sytuacji polecam Państwu wizytę u lekarza psychiatry. Byłoby najlepiej, jeśli mieliby Państwo możliwość odbycia takiej konsultacji u psychiatry specjalizującego się w leczeniu zaburzeń psychicznych wieku podeszłego lub w poradni zaburzeń pamięci.

Opisywane objawy mogą wskazywać zarówno na zaburzenia o charakterze organicznym (np. początek zespołu otępiennego) jak i  depresję. Choroby układu sercowo- naczyniowego zwiększają ryzyko demencji, jej przyczyną mogą być, np. mikroudary mózgu związane z niedokrwieniem.

Różnicowanie między zaburzeniami procesów poznawczych a depresją w wieku podeszłym jest możliwe na podstawie badania lekarskiego oraz dodatkowych testów diagnostycznych i badań dodatkowych. Zdarza się również, że depresja i zaburzenia funkcji poznawczych występują jednocześnie.

Serdecznie pozdrawiam