Zmiany degeneracyjne kręgosłupa w badaniu MR

Objawy: ból w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, z przyjściem do kończyn dolnych i ich drętwieniem, sztywność odcinka krzyżowego, brak możliwości zgięcia ciała w prawo/lewo (ból) oraz do tyłu. Badanie MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Odwodnienie i obniżenie tarczy międzykręgowej L5/S1. Na tym poziomie centralna dokanałowa protuzja tarczy na 4 mm w niewielkim stopniu modeluje worek oponowy, bez cech stenozy kanału kręgowego. Poza tym cech dyslokacji elementów tarcz międzykręgowych w odcinku lędźwiowym nie widać. Na poziomie S2 widoczne torbiele okołokorzeniowe po stronie prawej 17x19 mm ze scallopingiem kości krzyżowej, po stronie lewej 12x11 mm. Kręgi lędźwiowe bez cech patologicznej przbudowy. Stożek rdzenia kregowego prawidłowy. Wysokość pozostałych tarcz miedzykregowych i otwory miedzykregowe zachowane. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowo-wtwórcze w stawach miedzyrostkowych L4/L5 i L5/S1. Zalecenia: środki przeciwbólowe (mało skuteczne), dodam, że prowadzę czynny tryb życia (m.in. basen). Proszę powiedzieć, jakie są rokowania na "pozbycie" się uciążliwego bólu. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Dolegliwości bólowe zgłaszane przez Panią wynikają ze zmian degeneracyjnych kręgosłupa zdiagnozowanych na podstawie badania MR. Są one wskazaniem do długotrwałego leczenia fizykoterapeutycznego. Proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który skieruje Panią do poradni rehabilitacyjnej. W przypadku braku poprawy po rehabilitacji, konieczna może się okazać konsultacja neurochirurgiczna i zabieg operacyjny.