Zmiany skórne na dłoni, osłabienie i problemy z koncentracją

Witam, mam 25 lat, byłam u lekarza rodzinnego z powodu zmiany skórnej na dłoni - stwardnienie i opuchlizna - coś jakby obrzęk. Miałam już identyczną sytuację miesiąc wcześniej. Zrobiłam badanie krwi i mam podwyższone monocyty - 0,91 (norma 0,24-0,36) w % - 12,9 oraz podwyższone eozynofile - 0,49 (norma 0,04-0,36) w % - 6,9, OB - 2/5 i CRP 0,23. Ostatnio jestem bardzo osłabiona, szybko się męczę i jestem rozkojarzona, wcześniej miałam problem z przewlekłym kaszlem i dostałam skierowanie do kardiologa na duszność wysiłkową, jednak miejsc już brak, więc czekam wciąż na wizytę. Mam duże problemy z miesiączkowaniem - są bardzo nieregularne i często w odstępach dwóch miesięcy. Mam ponadto duże problemy z koncentracją, których nie było wcześniej. Lekarz kazał mi się oszczędzać i dużo odpoczywać. Czy mam powody do niepokoju? Co oznaczają moje wyniki? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Aby wyjaśnić co leży u podłoża Pani dolegliwości złego samopoczucia konieczne jest oprócz wnikliwie zebranego wywiadu także badanie fizykalne (tzn. lekarskie).

Zarówno poziom monocytów jak i eozynofilii jest zwiększony bardzo nieznacznie, w zasadzie w granicach błędu laboratoryjnego. W takiej sytuacji najlepiej jest powtórzyć badanie za 3-4 tygodnie. Do pełnej oceny potrzebna byłaby także ocena rozmazu za pomocą metody tzw. ręcznej (przez laboranta a nie liczony przez automatyczny analizator morfologii). Do przyczyn podwyższonej liczby monocytów oraz eozynofilii należą najczęściej choroby infekcyjne, ale u Pani wskaźniki stanu zapalnego są niskie. Często także przyczyną tak niewielkich zaburzeń jest zmęczenie i stres. Podsumowując, jak dla mnie - takie wyniki nie stanowią powodów do niepokoju.

Proponowałabym oznaczenie hormonów tarczycy (TSH), gdyż często niedoczynność tarczycy może powodować objawy takie jak zmęczenie, osłabienie, oraz zaburzenia koncentracji a także pogorszenie tolerancji wysiłku.

Co do nieregularnego miesiączkowania, konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Być może konieczne będą badania hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie