Zmiany skórne w obrębie sutka i możliwość karmienia piersią

Witam! Moje pytanie dotyczy laktacji piersią ze zmianą skórną w obrębie brodawki sutka. Jestem w 36 tygodniu ciąży, zaczynam się poważnie zastanawiać, czy karmiąc podejrzaną piersią, nie zrobię Maleństwu większej szkody niż pożytku. Jakiś czas temu na jednej z piersi powstała jakaś maleńka narośl, coś w rodzaju brodawki lub włókniaka. Lekarz po obejrzeniu zmiany stwierdził, że gdyby to była brodawka wirusowa, na pewno rozsiałaby się na inne partie ciała. Czy w takim miejscu mogą powstawać brodawki wirusowe związane chociażby z tak popularnym wirusem HPV, czy może narośl ta jest efektem burzy hormonów w ciąży? Zmiana ta po zastosowaniu naparu nagietka odpadła, ale uwidoczniły się 2 maleńkie nowe zmiany - mam tendencję do włókniaków, ale jak odróżnić włókniaka od brodawczaka w tej okolicy ciała? Może to HPV? Nie chcę rezygnować z karmienia piersią tylko ze strachu, że mogę zainfekować Maleństwo jakimś bakcylem:( Z drugiej strony zarazić Maleństwa też nie chcę:( Czy zastosować kapturek na zmienioną pierś, czy gdyby to była wirusowa zmiana, karmienie przez kapturek ochroni dziecko? Dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie!

Myślę, że ze względu na lokalizację rozpoznanie brodawki jest bardzo mało prawdopodobne.

Brodawki zazwyczaj umiejscawiają się na powierzchni palców rąk oraz stóp. Brodawka ma wygląd szarobrunatnej lub zbliżonej do koloru skóry grudki o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów zazwyczaj o szorstkiej, przerosłej powierzchni. Brodawki zazwyczaj występują licznie.

Włókniak z kolei może występować w różnych miejscach. Wygląda jak miękka narośl, która może mieć tendencję do wzrostu lub odpada samoistnie.

Jak wspomniałam wyżej, prawdopodobieństwo, że zmiana o której Pani pisze jest brodawką jest bardzo nikłe. Niemniej jeżeli chce mieć Pani 100% pewność, warto aby wypowiedział się na ten temat lekarz dermatolog.

Myślę, że nie ma przeciwwskazań do naturalnego karmienia piersią.

Pozdrawiam serdecznie