Zmiany w piersiach: czy są groźne?

Taki opis mam w wyniku badania: Typ gruczołowy, struktura tkanki niejednorodna, echigenicznie drobne rozsiane zmiany ogniskowe zwłaszcza w piersi lewej. W piersi prawej na godz. 2, 2 cm od brodawki zmiana gładkościenna średnicy 4x4 mm Birads 3. W okolicy zbrodawkowej zmiana o średnicy 7x6mm z hypogenicznym wnętrzem oraz echem prześciennym BIRAD 4 . W piersi lewej zmiana o średnicy 7mm gładkościenna BIRADS 3, NA GODZ. 12 ZMIANA O ZATARTYCH GRANICACH średnica 4MM BIRADS4. Bardzo się boję. W styczniu dostałam wynik z poradni genetyki, że jestem obciążona genetycznie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Birads to skala służąca do standaryzacji opisów zmian w piersiach. U Pani część zmian opisano jako BIRADS 3 oraz BIRADS 4. BIRADS 3 oznacza zmianę, która jest prawdopodobnie łagodna (ryzyko złośliwości mniejsze niż 2%). BIRADS 4 oznacza zmianę podejrzaną, która wymaga weryfikacji, czyli albo biopsji albo wycięcia i badania histopatologicznego.

W przypadku obciążenia genetycznego ryzyko rozwoju raka piersi jest znacznie wyższe niż u kobiet nieobciążonych. Dlatego też konieczna jest szybka diagnostyka, która pozwoli na ustalenie charakteru zmian. Proszę porozmawiać o tym z lekarzem ginekologiem, do którego Pani chodzi.

Pozdrawiam serdecznie.