Zmiany w płucach w wyniku TK klatki piersiowej u biernego palacza

Witam.Badanie mojej mamy-kobieta lat 60,bierny palacz przez wiele lat. tomografia niskodawkowa klatki piersiowej: Płuca bez podejrzanych zmian ogniskowych.W prawym szczycie uwapniony guzek o śr.5mm,zwapnienie w węzłach chłonnych prawego wnęki i śródpiersie po stronie prawej-zmiany po tbc.Poza powyższym obraz śródpiersia w normie.Stan po usunieciu pęcherzyka żółciowego. Czy to coś poważnego?Skąd zmiany po tbc skoro nigdy nie było gruźlicy tzn nikt nigdy nie stwierdził.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Opisane w tomografii zmiany wskazują na to, że Pani mama przebyła w przeszłości gruźlicę. Najwidoczniej nie była ona jednak zdiagnozowana. Aktualnie najpewniej nie ma powodów do niepokoju, ale warto skonsultować się ze specjalistą pulmonologiem lub ftyzjatrą.