Zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji w badaniu rezonansu magnetycznego

Witam!!! Mam 32 lata i od wielu lat odczuwam dolegliwości ze strony kręgosłupa, a dokładnie ból w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego, który promieniuje na lewą nogę wzdłuż jej całej długości, aż do stopy. Ostatnio miałam zrobiony rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowo-krzyżowego i proszę o jego interpretację. Badanie w sekwencji SE, FSE, obrazy T1-, T2-zależne, w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej, wykazało: - pogłębienie lordozy lędźwiowej; - zmiany zwyrodnieniowe w postaci częściowej dehydratacji i obniżenia wysokości krążków międzykręgowych Th12-L1, L1-L2, L2-L3; - krążki międzykręgowe bez przemieszczeń; - światło kanału kręgowego zachowane prawidłowo; - stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo; - nadłamania blaszek granicznych trzonów kręgów L1, L2, L3 o charakterze guzków Schmorla z przepukliną dotrzonową L3; - zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na przednich powierzchniach trzonów kręgowych w odcinku L kręgosłupa; - ostre ustawienie kości krzyżowej; - wolny płyn w zachyłku Douglasa. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przedstawionym badaniu rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, warto omówić następujące z odchyleń:
- zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji - oznaczają zmniejszenie uwodnienia krążków międzykręgowych (czego naturalną konsekwencją jest ich obniżenie wysokości), zmiany takie występują wraz z wiekiem, co sprzyja chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa;
- guzki Schmorla są pozostałością przebytej choroby Scheuermanna, w której dochodzi do martwicy jałowej niektórych nasad trzonów kręgowych; zazwyczaj choroba przebiega bezobjawowo, dopiero  przypadkowo są wykrywane zmiany, takie jak u Pani. Predysponują one do wystąpienia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz do zespołów bólowych, związanych np. z dyskopatią;
- zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze - efekt choroby zwyrodnieniowej;
- ostre ustawienie kości krzyżowej - opis odmiany anatomicznej;
- wolny płyn w zatoce Douglasa - u kobiet w niewielkiej ilości może znajdować się najczęściej fizjologicznie, np. po owulacji, po pękniętym pęcherzyku Graffa, pękniętej torbieli jajnika lub może być ewentualnie objawem zapalenia jelit. Taki wynik należy skonsultować jednak z ginekologiem, ponieważ nieraz występuje w patologicznych sytuacjach, wymagających dokładniejszej diagnostyki i leczenia.

Podsumowując - wynik tego badania należy skonsultować z neurologiem bądź ortopedą, który po dokładnym zbadaniu (np. czy istnieją objawy ubytkowe, czy ból reaguje na leczenie zachowawcze), w razie zaleceń zaproponuje konsultację z ortopedą zajmującym się kręgosłupami bądź neurochirurgiem.

Niezależnie od tego należy prowadzić odpowiedni tryb życia dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, najważniejsze to:
- umiarkowana, codzienna aktywność fizyczna, ze wzmocnieniem mięśni przykręgosłupowych, np. pływanie,
- w razie nadwagi redukcja masy ciała,
- unikanie przeciążania kręgosłupa, podnoszenia ciężarów z pochylenia, siedzenia bez podparcia.

Oczywiście potrzebne jest odpowiednie leczenie zachowawcze oraz warto wprowadzić rehabilitację.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o innych schorzeniach dotykających kręgosłup.

Serdecznie pozdrawiam!