Zmienne nastroje i bezsenność u nastolatki a depresja

Moja przyjaciółka uważa, że ma depresję. Jakoś nie mogę jej uwierzyć. Według mnie to ona sobie wmawia to. Na wszelki wypadek wolałam zapytać i proszę o pomoc.

Obie mamy po 15 lat ( 3 gimnazjum ). Monika jest trochę dziwna czasami, ponieważ nagle jej się zmienia humor i jest opryskliwa, ale nie do wszystkich. Dzisiaj jak ją zapytałam, powiedziała mi, że „cierpi na bezsenność”. Nie chce się zabić, więc chociaż z tego się cieszę. Myśl o samobójstwie u niej nie grozi. Niestety pisze jakieś wiersze, np. „ Przyszła do mnie, kiedy spałam... Czułam jej oddech na sobie” - chodzi tutaj o śmierć. Pisze mi, że ma „zmniejszenie zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności” - jakoś mi się to nie zgadza. Śpiewa, tańczy, a to jej pasja, zainteresowania. Dzisiaj, np. była przez cały dzień uśmiechnięta, do czasu, kiedy wyszła z moją drugą przyjaciółką na zakupy.

Bardzo proszę o odpisanie, to bardzo ważne. Dziękuję i pozdrawiam. Zrozpaczona przyjaciółka.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

W Waszym wieku również można cierpieć na depresję. Możesz jednak sprawdzić, czy koleżanka nie ma zbyt wielu problemów na głowie (np. kłopoty w szkole, słaby kontakt z rodzicami, konflikty z rówieśnikami). Takie problemy mogą w tym wieku wywoływać objawy podobne do depresji.

Możesz zachęcić koleżankę do wizyty u psychologa lub pedagoga szkolnego. Tam uzyska pomoc. Możesz jej również zaproponować korzystanie z for tematycznych w Internecie lub z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Twoja koleżanka może również dowiedzieć się więcej na temat objawów i dolegliwości w wieku dojrzewania. W tym czasie wszystkie problemy są przytłaczające, a młoda osoba czuje się niezrozumiana przez otoczenie.

Pozdrawiam