Zmniejszenie przejrzystości miąższu a rak płuc

Jestem bardzo zaniepokojona, czy to musi być rak? Po USG nóg wykryto u mnie zakrzepicę żył powierzchniowych podudzia. Następnym badaniem było RTG klatki piersiowej. Wynik - zmniejszenie przejrzystości miąższu od poziomu wnęki do obojczyka? - niedodma? Do dalszej diagnostyki. Policykliczny obrys prawej kopuły przepony. Kąty P/Z wolne. Sylwetka serca w normie. Konsultacja lekarza pulmonologa - drobne zmiany włókniste w polu górnym prawego płuca do obserwacji, czyli ponowne RTG w styczniu 2013 r. Te objawy i badania to od 20.08 do 2.10 2012 r. Nadmieniam, że mam usunięty narząd rodny, tarczycę i woreczek żółciowy. Mam 64 lata. Jestem osobą samotną. Bardzo się martwię. Zażywam leki uspokajające. Proszę o odpowiedź czy może to być inne schorzenie, czy tylko rak i jest nadzieja pokonania raka płuc, czy są nowotwory łagodne. Od 20 lat nie palę, spirometria wyszła dobra. W poprzednich chorobach nie było komórek rakowych. Jeszcze robiłam kolonoskopię też bez komórek rakowych.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Z przytoczonych przez Panią badań nie wynika póki co, że jest to nowotwór płuc. Mogą to być po prostu zwłóknienia po przebytych stanach zapalnych. Tak jak to stwierdził pulmonolog trzeba te zmiany w płucu obserwować czy się nie postępują (co mogłoby być niepokojące), stąd zalecenie wykonania kontrolnego RTG za kilka miesięcy. Na razie te zmiany nie budzą aż takiego niepokoju. Tak więc nie ma potrzeby denerwowania się na zapas. Pozdrawiam serdecznie!