Zmniejszone działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. ;) Mam 20 lat, biorę teraz 3 opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Pod koniec 2 opakowania dostałam okresu ok. 4 dni za wcześnie. Dzwoniłam w tej sprawie do ginekolog, powiedziała, że to oznacza zmniejszenie ilości hormonów w organizmie i może to być spowodowane dużą ilością leków przeciwbólowych, które zażywałam z powodu wycięcia migdałków, i abym się nie przejmowała. Jednak teraz moja chora wyobraźnia wyimaginowała sobie ciążę. Chciałabym więc zapytać, czy istnieje w związku z tym ryzyko ciąży, jeżeli w czasie okresu i zaraz po kochałam się z chłopakiem bez prezerwatywy, jednak nie doszło do wytrysku w środku? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Nic nie wskazuje na to, że mogę być w tej ciąży, dopiero 5 tabletkę antykoncepcyjną z kolejnego opakowania dziś zażyłam, jednak wolałabym wiedzieć. ;)

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Krwawienia czy plamienia w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą się zdarzyć i nie powinny niepokoić, jeśli wystąpią w ciągu pierwszych kilku opakowań. Powinny ustąpić po około 2-3 blistrach.

Z drugiej strony przyjmowała Pani lek przeciwbólowy. Nie ma co do niego jednoznaczych informacji, dotyczących interakcji z doustnymi tabletkami antykoncepcyjnymi (raczej nie zmniejsza skuteczności, ale pewności nie ma). Poza tym z powodu choroby migdałków mogła Pani dostawać antybiotyki, które mogą zmniejszać skuteczność tabletek. Proponuję wykonać test ciążowy (wiarygodny wynik uzyskuje się już po 10 dniach od ewentualnego zapłodnienia). Ciąża jest raczje mało prawdopodobna, ale wykluczyć jej nie można.