Zmniejszony pęcherzyk ciążowy, powiększony trzon macicy. Co to znaczy?

Witam,
wczoraj byłam u ginekologa, który określił wiek mojej ciąży na 9 tydzień ciąży i 4 dni.
Wiek ciąży pokrywa się z obliczeń: data ostatniej miesiączki oraz badanie długości dzieciątka. Natomiast zaniepokoił lekarza zmniejszony pęcherzyk ciążowy, który wskazuje na 7 tydzień ciąży. Pęcherzyk żółtkowy prawidłowy (0,5 cm). Widziałam bijące serduszko i ruchy dziecka.
Ponadto mam trzon macicy tyłozgięty i powiększony. Co to może oznaczać? Czego mogę się spodziewać? Dodam, że to moja 2 ciąża. Przy pierwszej nie miałam żadnych problemów.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Nieprawidłowy wzrost pęcherzyka ciążowego o charakterze wolnego wzrostu i nieregularnego kształtu może świadczyć o nieprawidłowym rozwoju jaja płodowego, a także sugerować zagrożenie poronieniem.
Tyłozgięcie macicy występuje u 25 proc. kobiet i polega ono na wygięciu trzonu macicy do tyłu w stosunku do jej szyjki, jest to po prostu nieco odmienna od prawidłowej budowa macicy, która nie jest sama w sobie patologią.
Schorzenie to może występować dziedzicznie, a także pojawić się wtórnie np. po porodzie (wówczas nadmierna wiotkość błony mięśniowej macicy może doprowadzić do przemieszczenia się trzonu i tyłozgięcia macicy).

Redakcja abcZdrowie.pl