Znacznie zaniżone leukocyty po chemioterapii

Witam. Mam pytanie odnośnie znacznie zaniżonych leukocytów (2,0) po pierwszym leczeniu konsolidacyjnym (w ostrej szpikowej), po miesięcznej przerwie w domu. Czy to oznacza, że szpik po prostu wolniej się odbudowywuje? Czy mogą być tego inne przyczyny? Przy takiej ilości białych krwinek można rozpocząć drugie leczenie konsolidacyjne? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Oprócz całkowitej liczby leukocytów, istotna jest ilość poszczególnych rodzajów leukocytów - głównie neutrocytów (granulocytów) oraz limfocytów, a także rozmaz krwi oraz pozostałe parametry morfologii (hemoglobina, płytki krwi). Jeżeli obniżona liczba leukocytów nie jest wynikiem ewentualnego nawrotu choroby, leczenie konsolidujące można prowadzić pod osłoną leków zwiększających liczbę granulocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za odporność. Decyzję o kontynuacji leczenia podejmie lekarz, po ocenie remisji u pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie.