Znęcanie się psychiczne w rodzinie

Witam! Ojciec znęca się psychicznie nade mną i mama. Zaczęłam chodzić do psychologa.Teraz długo nie byłam bo poszłam do pracy i można powiedzieć, ze mijałam się z ojcem a poza tym wyjeżdża i trochę go nie ma. Jestem w ciąży i znów zaczyna się jego dyktatura bo mieszkamy z nim.Dyktuje każdemu co ma robić a jak nie jest tak jak on chce to każe się wynosić. Proszę o poradę na  co robić to juz trwa paręnaście lat.

Witam,

to, co Pani opisuje, to forma przemocy, w której ojciec jest sprawcą, zaś Pani ofiarą. To bardzo ważne, żeby próbując poradzić sobie w tej sytuacji miała Pani wsparcie. Zachęcam, żeby wróciła Pani do spotkań z psychologiem - może Pani na tych spotkaniach ćwiczyć na przykład sposoby obrony przed ojcem i stawiania mu granic.

Pozdrawiam!

Witam. Zgłosić znęcanie się na policję. Nie bać się zrobienia tego kroku. Jest to konieczne. Zatelefonować na "Niebieska Linię", tamtejsi specjaliści udzielają pomocy w sytuacji przemocy. Znajdzie Pani Niebieska Linię też w internecie. Otrzyma Pani profesjonalną pomoc prawnika i psychologa. Powodzenia

Witam,

jest Panie rzeczywiście w ciężkiej sytuacji. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby zapytanie psychologa, do którego Pani chodzi jakie są Pani możliwości w tej sytuacji. Osoba, która zna już Pani sytuację będzie potrafiła spojrzeć profesjonalnie na wszystkie dostępne rozwiązania.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk

Jest Pani dorosła i ma Pani prawo do samostanowienia o sobie. Relacje są przede wszystkim toksyczne i nie warto w nich trwać dla własnej udręki......

Zmiana czegoś, co trwało kilkanaście lat, tez potrzebuje czasu. To ważne, żeby nauczyła się Pani stawiać granice, dbać o siebie, być świadoma swoich emocji, potrzeb i wartości i by potrafiła je Pani bronić. Zachęcam do kontynuowania terapii, która pozwoli na zmianę i wyzwolenie się spod kontroli ojca.