Znieczulenie podczas zabiegu cystoskopii

a czy podczas zabiegu cystoskopii stosuje się znieczulenie ? czytałam że nawet ogólne , i że jest to dość nieprzyjemny zabieg , czasami nawet bolesny , ja się tam bólu nie boję ale trochę się przestraszyłam , wiem na czym to badanie polega oraz że może zostać pobrany wycinek do biopsji , od czego to zależy , przede wszystkim skąd mogła się ta narośl znaleźć w moim pęcherzu , szczęście w nieszczęściu że usg było wykonywane na pełnym pęcherzu , dbam o siebie i nie wiem skąd takie coś

Zabieg rzeczywiście jest bolesny i najczęściej wykonywany w znieczuleniu podpajęczynówkowym ("do kręgosłupa"), ogólnym lub krótkim dożylnym. Jeśli w czasie cystoskopii urolog uwidoczni jakąś zmianę w zakresie śluzówki pęcherza moczowego to jeśli będzie mała usunie ją w całości lub przy większych zmianach pobierze wycinki do badania histopatologicznego. To normalna, standardowa procedura. Takie zmiany w zakresie pęcherza moczowego powstają zazwyczaj samoistnie, bez ewidentnej przyczyny. Dalsze postępowanie będzie zależało od wyniku samego badania cystoskopowego jak i wyniku histopatologicznego.