Zniesienie fizjologicznej lordozy a krótsza noga

Witam, często mam ostatnio bóle pleców w odcinku dolnym po prawej stronie, takie że nie mogę nawet się poruszyć. Na zdjęciu rtg radiolog opisał, że jest to zniesienie fizjologicznej lordozy w odcinku L-S kręgosłupa - co to znaczy? Urodziłam się z krótszą nogą i miałam ją do 1 roku życia albo trchę dłużej nastawianą. Czy to może mieć też jakiś wpływ? Jestem mamą trójki dzieci, także trochę się nadźwigam, a przy nich muszę być do dyspozycji non stop. Dziękuję z góry za pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisane dolegliwości mają najprawdopodobniej charakter przeciążeniowy. Zniesienie lordozy fizjologicznej oznacza, że tam, gdzie powinno być "wybrzuszenie kręgosłupa" u Pani jest spłaszczenie, co skutkuje zmianą rozkładu obciążeń na kręgi i może sprzyjać szybszym zmianom zwyrodnieniowym w przyszłości. Czy jest w tym również udział faktu, iż miała Pani krótszą nogę w przeszłości, trudno powiedzieć. Zależy to przede wszystkim od tego, w którym miesiącu życia zaczęła Pani chodzić. Na pewno do tego rodzaju dolegliwości predysponuje przebycie trzech ciąż oraz częste podnoszenie, schylanie się, co jest nieodzowne przy wychowywaniu trójki dzieci.

W przypadku, gdyby było opisane zwężenie przestrzeni międzykręgowych można by było również podejrzewać dyskopatię, ale rozumiem, że na tą chwilę, lekarz to wykluczył.

Warto mimo wszystko postarać się zmodyfikować tryb życia na bardziej oszczędzający, tzn. przede wszystkim unikanie nadmiernego obciążania kręgosłupa oraz wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych, np. chodzenie na basen, odpowiednio dobrany aerobik. Warto również odbyć rehabilitację.

Serdecznie pozdrawiam!