Znowu jestem w ciąży! Czy to mogą być kolejne bliźniaki?

Mam pytanie, które, nie ukrywam, trochę mnie trapi. Jestem mamą 8-letnich bliźniaków. Teraz znów jestem w ciąży (huuuuuraaa!), ale powiem, że trochę mnie niepokoi pewna myśl, czy kolejna ciąża też może być bliźniacza? Chciałbym się dowiedzieć, czy po piewrszej ciąży bliźniaczej kolejna też może być blizniacza:)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Oczywiście, taka możliwość istnieje. Kwestia, czy prawdopodobieństwo jest wyższe niż w przypadku gdyby nie miała Pani już bliźniąt, czy nie. Nie napisała Pani, czy Pani dzieci są bliźniętami jedno- czy dwujajowymi. Jeśli są jednojajowe, to ryzyko ponownego wystąpienia ciąży bliźniaczej jest takie samo jak w populacji ogólnej (sam fakt urodzenia w przeszłości bliźniąt nie zwiększa ryzyka kolejnej ciąży mnogiej). Jeśli natomiast ma Pani bliźnięta dwujajowe, czyli poczęte w wyniku zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych, to prawdopodobieństwo ponownego urodzenia dwójki dzieci jest zwiększone, gdyż może Pani mieć "skonności" do podwójnej owulacji.

Tak czy siak, badanie USG w pierwszym trymestrze rozwieje wątplwiość co do liczby poczętych dzieci.

Pozdrawiam serdecznie!