Żółta wydzielina z sutków

Pomocy, mam problem (a raczej dwa). Mam 14 lat i jak nacisnę prawą lub lewą pierś, to z niej wypływa jakiś żółty płyn (tak troszkę). Drugi problem to, że mam okres dwa razy w miesiącu (zaczęło się w styczniu) i nie wiem, co robić. Miesiączkuję od sierpnia, wstydzę się powiedzieć mamie o piersiach i że mam 2 razy okres w miesiącu. Dlaczego i co mam robić? Mam nadzieję, że to nie są objawy raka, prawda?

Witaj!

W Twoim wieku rak piersi się nie zdarza, a więc nie musisz się go obawiać. Diagnozować natomiast trzeba Twoje problemy z piersiami oraz częstymi miesiączkami.

Prawdą jest, że na początku miesiączkowania, cykle miesiączkowe mogą być nieregularne, ale raczej nie jest prawidłowa sytuacja, kiedy miesiączki zdarzają się 2x w miesiącu.

Za wyciek z piersi często odpowiedzialny jest zbyt wysoki poziom prolaktyny, hormonu, który jest wydzielany w mózgu i jego poziom prawidłowo rośnie w sytuacjach, kiedy piersi podejmują swoją czynność, czyli np. w czasie karmienia dziecka.

Podwyższony poziom prolaktyny u młodych dziewcząt może mieć tzw. charakter czynnościowy tzn., że nie wynika z choroby, tylko np. stresu itp. W takiej sytuacji zastosowanie odpowiedniego leczenia przynosi poprawę - wyciek ustępuje, a miesiączki się normalizują.

Aby jednak potwierdzić to przypuszczenie oraz móc Ci pomóc, konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej ginekologa dziecięcego. Warto abyś jednak przełamała się i porozmawiała o tym z mamą. Mama jest kobietą, więc sprawy miesiączkowania itp. nie są jej obce i na pewno zrozumie Cię i będzie starała się pomóc.

Pozdrawiam