Żółtawa wydzielina z piersi w ciąży

Jestem w 23 tyg. ciąży. Z sutków wydziela mi się żółtawa, gęsta wydzielina. Jednak z jednego sutka dodatkowo wydziela się odrobinę krwistej, którą znajduję najczęściej w sutku (u wyjścia sutka) w formie maleńkiego skrzepu. Aby ją usunąć muszę ją zmiękczyć oliwką, wodą lub lekko wyjąć ze wgłębienia (miejsca skąd wycieka żółta wydzielina). Dodam, że sutek ten jest nieco bardziej wklęsły od drugiego (zawsze taki był). Czy to coś poważnego? Co mam zrobić?

Witam! Żółta substancja, która jest wydziela z piersi to siara. Występuje ona jeszcze przez kilka dni po porodzie stanowiąc pierwszy pokarm dla dziecka i przygotowując jego układ pokarmowy do trawienia pełnego mleka. Niekiedy siara ma rdzawy kolor, który może wyglądać jak krew. Krwiste podbarwienie siary najczęściej spowodowane jest uszkodzeniem naczyń w piersi w przebiegu urazu, uciśnięcia piersi lub przyklejenia przez siarę, nabłonka do stanika i jego oderwaniu przy rozbieraniu się. Niekiedy nawet bez urazu kobieta może dostrzec krwistą wydzielinę co spowodowane jest bardzo szybkim rozrostem naczyń krwionośnych w rozwijających się kanałach mlecznych. Znacznie rzadziej może to być jednak spowodowane brodawczakiem, czyli łagodną zmianą nowotworową. Dlatego w takim przypadku należy udać się do ginekologa. Najczęściej przeprowadzane jest wtedy badanie USG piersi. Jeśli wykaże ono nieprawidłowości zlecane jest badanie cytologiczne siary w poszukiwaniu komórek nowotworowych. Jest to jednak bardzo rzadki przypadek. Pozdrawiam