Zrobiłam przerwę po 28 dniach, a nie dostałam krwawienia z odstawienia - dlaczego?

Skończyłam opakowanie C***, nie zrobiłam przerwy po 21 dniach, ponieważ wyjeżdżałam. Zrobiłam ją dopiero po 28 dniach, minęło już 8 dni od rozpoczęcia przerwy, a ja nie dostałam krwawienia, co robić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych bardzo ważne jest, aby przestrzegać określonych zasad.
Zazwyczaj zalecane jest aby pacjentka przyjmowała tabletkę każdego dnia, mniej więcej o tej samej porze.
Następnie po zakończeniu blistra, czyli po 21 dniach należy zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek.
W tym czasie powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Nie jest to zwykła miesiączka. Jest to krwawienie spowodowane obniżeniem się stężenia hormonów we krwi.
Krwawienie to występuje zazwyczaj pomiędzy 2 a 4 dniem przerwy. Następnie ósmego dnia rozpoczynamy nowe opakowanie.

Możliwe jest połączenie dwóch opakowań, jeżeli chce się przesunąć krwawienie lub z innych względów.
Wtedy zasada polega na przyjęciu dwóch całych opakowań bez zastosowania przerwy pomiędzy nimi.
Przerwę należy wykonać po zakończeniu drugiego opakowania.

W Pani przypadku z tego co rozumiem, przez 28 dni zażywała Pani tabletki i następnie zrobiła przerwę, czyli po zastosowaniu 7 tabletek z nowego blistra.
Jest to nieprawidłowe postępowanie, gdyż przerwała Pani przyjmowanie tabletek w trakcie opakowania.

W takiej sytuacji uważam, że najlepiej byłoby poczekać do wystąpienia normalnej miesiączki i pierwszego dnia przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania lub rozpocząć nowe opakowanie i po 21 dniach zrobić normalna 7 dniowa przerwę a ósmego dnia rozpocząć kolejne opakowanie.

Rozsądnie będzie również przez cały kolejny cykl stosować dodatkowe zabezpieczenie, gdyż obecnie nie ma pewności, iż ochrona antykoncepcyjna jest całkowita.

Pozdrawiam!