Co oznaczają wyniki badania PSA?

Zrobiłem badania w kierunku przerostu gruczołu krokowego. Nie mam objawów fizjologicznych, nie mam parcia na mocz, nie oddaję często moczu. Otrzymałem zadziwiający wynik - PSA całkowite - 267ng/ml, a wolne 12,5 ng/ml. Wizyta u lekarza dopiero za tydzień, a ja już teraz się denerwuję. Proszę o pomoc.

Lek. Marta Hat

Witam! Należałoby zwrócić uwagę na to, czy badanie PSA zostało wykonane w sposób prawidłowy. Zaleca się dwudniową przerwę od wysokiej aktywności fizycznej oraz aktywności seksualnej, kilkudniową przerwę po wykonanym badaniu per rectum oraz 6-tygodniową przerwę po biopsji prostaty/innych zabiegach w obrębie układu moczowo-płciowego i 3 miesiące przerwy po ostrym zapaleniu prostaty i/lub układu moczowego. Jeżeli warunki te zostały spełnione można rozważyć powtórzenie badania, łącznie z wolną frakcją PSA oraz wizytę kontrolną u urologa. Podwyższony poziom PSA może występować między innymi w przypadku nowotworu prostaty, więc nie można zaniedbać kontroli. W przypadku podwyższonego wyniku PSA powinna być zaproponowana dalsza diagnostyka - USG oraz biopsja stercza. Pozdrawiam serdecznie!