Zwalczanie łupieżu - sposoby

 Mam łupież: normalne, lekko przetłuszczające się i długie włosy. Co mam zrobić, żeby go się pozbyć?

ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Łupież zazwyczaj nie jest groźnym schorzeniem. Dzieli się na dwa typu: suchy - bardziej widoczny, ale łatwiej leczący się oraz tłusty, który silniej przylega do skóry i trudniej się go pozbyć.

W leczeniu łupieżu pomocne jest stosowanie produktu z jedną z kilku skutecznych w tym przypadku substancji czynnych: są to różnego rodzaju szampony zawierające kwas salicylowy, cynk, smołę pogazową, selen lub siarkę. Coraz popularniejsze stają się szampony zawierające ketokonazol - substancję dającą w większości przypadków znacznie lepsze efekty leczenia. Choć nazwy tych substancji nie brzmią zachęcająco są najlepsze do walki z łupieżem. Leczenie łupieżu ma dwa główne cele - ograniczenie i regulacja złuszczania naskórka oraz łagodzenie świądu, który utrudnia leczenie, a także jest nieprzyjemny.
Najlepiej udać się z wizytą do apteki i poprosić o poradę farmaceutę.

Czasami szampon nie wystarcza. Kiedy regularne stosowanie kolejnego szamponu nie przynosi efektu należy udać się z wizytą do lekarza dermatologa, który oceni, czy łupież nie jest efektem poważniejszego schorzenia.

Pozdrawiam serdecznie!