Zwapnienia aorty i tętnic biodrowych

Wynik badania TK - zwapnienia w ścianie aorty brzusznej i tt biodrowych wspólnych. Co mam robić? Bóle są nie do zniesienia, szczególnie wieczorem i nad ranem. Wiem, że ma w tym udział przepuklina w kręgosłupie lędźwiowym. Jestem po bypassach 2007 rok (zarosły po pół roku), mam chyba z 8 stentów, biorę leki: D***, N***, S***, M***, T***, P***. To tak w skrócie. Chciałabym się dowiedzieć, czym grożą takie zwapnienia i jak można sobie pomóc, żeby nie doszło do pogorszenia. Mój cholesterol 170, w tym 78 HDL.

Witam!
Dolegliwości bólowe mają związek z przepukliną lędźwiową oraz mogą mieć związek ze zmianami o charakterze zwapnień w obrębie światła dużych naczyń, jeśli jest to istotne zwężenie. Jeśli chodzi o przepuklinę w odcinku lędźwiowym to jest to problem  ortopedyczny, neurologiczny i może być wskazane odpowiednie leczenie przeciwbólowo-przeciwzapalne oraz rehabilitacja. Zwapnienia w dużych naczyniach są wynikiem długotrwałego procesu miażdżycowego i w tej chwili nie można ich cofnąć. Jedyną metodą leczenia jest zabieg w obrębie chirurgii naczyniowej, ale do tego zabiegu kwalifikują się chorzy z nasilonymi objawami niedokrwiennymi. Wartości cholesterolu są dobre, więc nie ma konieczności stosowania leków. Proponuję skonsultować problem z neurologiem lub ortopedą w kwestii przepukliny kręgosłupowej oraz zadbać o regularną aktywność fizyczną w celu spowolnienia postępu miażdżycy. W przypadku objawów niedokrwiennych w obrębie kończyn dolnych lub brzucha wskazana jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym. Pozdrawiam serdecznie!